YPG ve Rojava Peşmergeleri ‘uzlaşı’ için 3 kez görüştü.

Read Time:51 Second

 

YPG ile Kurdistan Bölgesi’nde eğitim gören ve Rojavalı göçmenlerden oluşan Roj Peşmergeleri arasında Kurdistan Bölgesi’nde 3 ayrı toplantının düzenlendiği söyleniyor.

 

Kurdistan24 televizyonunda yer alan haberde; YPG ve Rojava Peşmergeleri yetkililerinin gerçekleştirdiği toplantılara ilişkin konuşan Cezire Kantonu Askeri İşler Sorumlusu Rezan Gulo önemli açıklamalarda bulundu.Rezan Gulo, YPG ve Peşmerge yetkilileri Kurdistan Bölgesi’nde 3 ayrı toplantı gerçekleştirildiğini ve bu toplantıların ilkinde Başkan Mesud Barzani’nin de bizzat bulunduğunu belirtti.

Toplantıların ikincisinde  Kurdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani başkanlığında gerçekleştiğini belirten Rezan Gulo, üçüncü toplantıya ise Başbakan Neçirvan Barzani’nin katıldığını söyledi.

Düzenlenen toplantıların içeriğine ilişkin bilgi verilmezken, askeri kaynaklar söz konusu toplantıların Rojava Peşmergeleri’nin Rojava’ya (Batı Kürdistan) dönüşleri ile ilgili olduğunu ileri sürdü.

PYD, Rojava Peşmergeleri’nin ayrı bir ordu olarak dönmesini savaş sebebi olarak göreceklerini ifade ederken, ENKS ise Rojava Peşmergeleri’nin YPG çatısı altına girmeyeceği konusunda ısrarcı.

Güney Kürdistan’da gerçekleştirilen bu 3 toplantının her iki Kürt unsurlarının arasında bir ortak uzlaşı noktası bulma amacıyla yapıldığı aktarıldı.

Ortak uzlaşı noktasının Rojava Peşmergeleri’nin YPG çatısı altında bağımsız bir güç olarak örgütlenmesi öngörülüyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: