Ergun BABAHAN yazdı: SİZE YALAN SÖYLÜYORLAR! SURİYE’DE KÜRTLER KAZANDI

Read Time:2 Minute, 16 Second

SİZE YALAN SÖYLÜYORLAR! SURİYE’DE KÜRTLER KAZANDI

Ergun Babahan /ilke haber
img_2201

Başta Amerika olmak üzere tüm Batılı ülke liderlerine Saray’a topladığın muhtar muamelesi yaparsan, kimse seni ciddiye almaz. Saray medyasının amiral gemisi Sabah’a ‘‘PYD ile IŞİD’in gizli ittifak belgesi’’ koyarsan alay konusu olursun. Hem de YPG daha bir gün önce IŞİD’e kadın savaşçılarıyla ağır bir darbe vurmuş ve Şeddadi kentini almışken.

Rusya, Kırım’dan Ermenistan’a kadar her alanda yığınak yaparak Türkiye ile çatışmaya askeri hazırlık yaparken Birleşmiş Milletler’e kabul edilmeyeceğini bilerek yaptığı başvurularla da böyle bir çatışmanın uluslararası hukuk açısından zeminini hazırlamaya çabalıyor.

AKP’nin tek derdi ise; Osmanlı kapısına dayandığında bile meleklerin cinsiyetini tartıştığı ileri sürülen Bizanslı rahiplere benzer şekilde, başkanlık sistemi.

Türkiye’nin Batı gözündeki, özellikle de Obama yönetimi açısından en büyük değeri, demokratik, laik bir Müslüman ülke olmasıydı. Amerika, bu modeli tüm İslam coğrafyasına örnek hale getirmeye uğraşırken Erdoğan; bu iki ilkeyi de terk etti. Böyle yapınca da değersizleşti.

Şimdi bir ülke yönetimi Suriye Kürtleri’nin alan kazanması, kendi desteklediği unsurların Amerika-Rusya ittifakı sonucu ağır yenilgilere uğradığını görünce bu kadar panikler, saçmalar mı!

1998’de Abdullah Öcalan’ı Suriye’den çıkarmak için ültimatom verdiğinde uluslararası destek alan, inandırıcılığı olan Türkiye bugün haftada bir kırmızı çizgi ilan eder hale geldi. 1998’den bu yana uluslararası alanda inandırıcılık, güvenilirlik ve itibar erozyonunu bundan daha iyi gösteren bir örnek olamaz.

AKP yönetiminin göremediği şu: Washington açısından siz, Obama yönetiminin uyarılarını göz ardı etmiş, bugün bir dost, bir düşman ilan ettiğiniz bu ülkeyi kitleniz nezdinde şeytanlaştırmış bir iktidarsınız. Boğazınıza kadar yolsuzluk içinde, hukuku rafa kaldırmış bir anlayışın temsilcisisiniz.

Almanya için tek öneminiz, mültecileri durdurma kabiliyetiniz. Yoksa dünya alem biliyor ki, kendi içinde iç savaş yaşayan bir ülkeye kimse vize kaldırmaz, sorunlarını demokratik yollarla çözmeden kapısından geçirmez.

Sadece kendi halkına efelenen, YPG’nin öncülüğündeki Kürtlerin Suriye’deki kazanımlarını Rusların varlığı nedeniyle çaresizce seyretmek zorunda kalan, kırmızı çizgiyi sonunda Azez’e kadar gerileten kof bir bölge kabadayısı görünümü var. Gazete köşelerinden savaş kazanılsa, Türkiye dünya imparatorluğu olurdu herhalde.

Yarın Batı başkentlerinde bir gecede Suriye’ye geçirilen 2000 radikal İslamcı nereden çıktı sorusu gündeme gelecek. Türkiye’nin akıl tutulması nedeniyle dinci militanların Pakistan’ı haline geldiği konuşulacak.

Türkiye bölgedeki sorunların çözümünün bir parçası olmaktan çıkmış, başlıca nedenlerinden biri haline gelmiştir. Kürt nefreti veya kaygısı kendi içinde de şiddetli bir çatışma ortamı yaratmış, barışı imkansız hale getirmiştir.

Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’e de, Nusra’ya da karşı en etkili şekilde savaşan tek güç Kürtler. Amerika ve Rusya’dan aldıkları hava desteğiyle alanlarını hızlı bir şekilde genişletiyorlar. Rusya’nın hazırlıkları Türkiye’yi Suriye’ye müdahaleye zorlayıp çatışma çıkarma üzerine.

NATO’nun kenardan izleyeceği böyle bir senaryonun sonucu Türkiye’nin fiilen bölünmesidir. Henri Barkey’in söylediği gibi artık Türkiye için iyi bir senaryo kalmadı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: