ABD’den Barzaniye yanıt: PYD-YPG ile çalışmaya devam …

Read Time:1 Minute, 38 Second


Barzani’nin PKK ile PYD’nin tek bir örgüt sözlerine ABD’den yanıt geldi. ABD’li Sözcü Toner, günlük basın toplantısında Barzani’nin, Al Monitor’e yaptığı açıklamada, “PKK ve PYD’nın aynı grup olduğu ve ABD’nin bunu bildiği” şeklindeki sözleri üzerine konuştu.

img_2202

“Bölgede birlikte çalıştığınız Peşmerge güçlerinden, PKK ve PYD’nin aynı grup olduğu ve bunu sizin bildiğiniz halde IŞİD operasyonlarından dolayı göz yumduğunuz yorumları hakkında ne düşünüyorsunuz” şeklindeki soruyu Toner, “PKK’nın yabancı terör örgütü olduğu yönündeki politikamızın arkasındayız. Bunu geçtiğimiz aylarda da belirttik. Türk vatandaşlarına yönelik düzenlediği terör saldırılarını kınıyoruz” şeklinde yanıtladı.

‘BARZANİ’NİN FİKİRLERİNE SAYGI DUYUYORUZ’

PYD/YPG ile Suriye’nin kuzeyinde çalıştıklarını tekrarlayan Toner, “PYD ya da YPG ile Suriye’nin bazı bölgelerinde, IŞİD’e karşı savaşan ve IŞİD’i kontrol ettiği bölgelerden çıkmaya zorlayan birçok grupla çalıştığımız gibi çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

PKK ve PYD konusunda Türk yetkililerin de tepkisi olduğunu hatırlatan Toner, “Fakat hâlâ bu iki grubun farklı olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Her ne kadar Türkiye’nin ABD’ye bir türlü kabul ettiremediği PYD-YPG’nin terör örgütler listesine alınma ihalesini Barzaniye havale etmişse de  başarı elde ettiğini söylemek mümkün değil. Nitekim  ABD bu açıklamayla birlikte, Türkiye ve Barzani yönetiminin PYD-YPG’nin terör örgütü olarak kabul edilmesi isteklerini de doğrudan reddetmiş oldu.

Al Monitor’e konuşan Güney Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, PKK ve PYD’nin aynı olduğunu söylemiş, ABD’nin buna rağmen PYD ile çalıştıklarını açıklamıştı.

PKK, ABD’de terör örgütü listesinde bulunuyor. Barzani’nin PYD’nin de aynı statüde görülmesini istemesi Kürt halkının tepkisine neden oldu.  Nitekim Kürt Ulusal konfresının Kürtler arasında bu kadar yoğun talep edildiği, konuşulduğu bir dönemde Barzaniden bu açıklamanın gelmesi talihsizlik olarak değerlendirildi .

Al Monitor’e konuşan IKBY Başkanı Mesud Barzani, PKK ile PYD’nin tek bir örgüt olduğunu ve ABD’lilerin bu durumu bildiğini ifade ederek, “Amerikalılar bunu dile getirmek istemiyor. Hem bizler hem de Amerikalılar açısından en önemli olan IŞİD’le savaştır. Belki bundan dolayı bu gerçeğe gözlerini kapatmıştır” açıklamasında bulunmuştu.

 

sputnik

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: