ABD Genelkurmay Başkanı Dunford: Türkiye ile bölgedeki Kürt sorununu konuşacağız!

Read Time:1 Minute, 30 Second

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford : Türkiye ile bölgedeki Kürt sorununu konuşacağız!

 

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford , Washington merkezli Brookings Enstitüsü’nün düzenlediği “Global Tehditler ve ABD’nin Ulusal Güvenlik Öncelikleri” panelinde konuştu.  

 

 

Dunford, Başkan Donald Trump’ın bir genelge ile Savunma Bakanlığı’ndan 30 gün içerisinde IŞİD’e karşı yürütülen operasyonların hızlandırılması için talep ettiği plan hakkında detay vermekten kaçındı.

Dunford IŞİD ile mücadelede yaptıkları ve yapmakta başarısız oldukları her şeyin ikincil ve üçüncül etkileri olduğunu dolayısıyla Trump’a IŞİD’i yenecek askeri bir plandan ziyade bu planın riskleri ve sonuçlarını da ortaya koyan detaylı “siyasi-askeri” bir strateji sunmuş olacaklarını söyledi.

“Tek Bir Kürt Grup Yok Orada Birçok Kürt Grup Var”

“Tüm seçenekleri başkana sunacağımızı söylemem daha doğru olacak” diyen Dunford şöyle devam etti:

“Türk müttefiklerimizin önemini konuşacağız ve planlarımızın Türkiye ile olan güçlü ittifakımızı devam ettirmekle tutarlı olmasına dikkat edeceğiz. Bölgedeki Kürt sorununu konuşacağız ki bildiğiniz gibi tek bir Kürt grup yok orada birçok Kürt grup var. Türklerin menfaatlerine karşı İranlıların menfaatlerinin karmaşıklığını ve mevcut birçok şeyi konuşacağız. Bunların hepsini konuşacağız ancak köklü bir değişiklik olacağı konusunda bir şey demeye hazır değilim çünkü karar verecek olan başkandır.”

c2204355-d637-4f4e-8a88-a6aeb911a447

Bölgede birçok karmaşık sorunla boğuştuklarını ifade eden Dunford, “Ona (Trump) uygulanamaz ve kabul edilemez bir planla veya bir sorunu çözerken başka bir sorunu oluşturan bir plan sunmak istemiyoruz.” şeklinde konuştu.“Suriye İç Savaşı’nın İnsani Sonuçlarıyla İlgilenilmeli”Suriye krizinin çözümüne yönelik Cenevre’deki sürecin desteklenmesi gerektiğine vurgu yapan Dunford, “İç savaşın oluşturduğu mağduriyetler, insani yardım ve orada birçok farklı ortakların ele alınması gerekir. Hepimiz biliyoruz ki orada İran, Rusya, Suriye rejimi, Türklerin kaygıları, Kürtlerin kaygıları, Arapların kaygıları, Şii ve Sünnilerin kaygıları söz konusu. Dolayısıyla vardığımız nokta askeri operasyonlarımızın sahada oluşturacağı koşulların Cenevre’ye giden ABD Dışişleri Bakanı Tillerson için siyasi bir çözüme yönelik bir platform oluşturma vizyonuna sahip olması gerekir.” ifadelerini kullandı. (AA)
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: