Şii lider Mükteda El Sadr, İŞİD sonrası Irak için 29 maddelik bir metin açıkladı.

Read Time:1 Minute, 54 Second


Şii lider Mukteda el Sadr’ın liderliğini yaptığı hareket, Musul’un kurtarılması ve IŞİD unsurlarının sınır dışı edilmesinden sonraki aşama için ülkenin yönetimiyle ilgili önerilere yer verdiği bir program yayımladı. Irak’ta, Sadr Hareketi lideri Mukteda el Sadr, Musul’un IŞİD’ten kurtarılmasından sonrasına yönelik ülkenin yönetimine ilişkin önerilere yer verdiği bir program yayımladı.

img_2145

Sadr’ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, 29 maddelik girişimde, sınır muhafızları başta olmak üzere Irak askerleri vasıtasıyla ülkenin tüm sınır bölgelerinin güvenliğinin sağlanması ve devletin egemenliğinin korunması için hükümete hitaben tüm işgal güçlerinin ülke topraklarından çıkarılması istendi.

SİLAHLARIN DEVLETE TESLİM EDİLMESİ

Ülkede dağınık silahların net ve kesin mekanizmalarla toplanması ve devlete teslim edilmesi, güvenlik yapılanmasındaki disiplinsiz unsurların tasfiyesi, ordu ve emniyet kurumlarının bağımsızlığı ve heybetini yeniden kazanması için yasaların oluşturulması maddelerinin yer aldığı girişimde, ayrıca silahlı gruplara ait tüm karargahların kapatılarak kültür, sivil, sosyal ya da insani kurumlara dönüştürülmesi, kendi sistemini benimseyerek güvenlik güçlerinin bağımsızlığını ve egemenliğini korumak amacıyla Haşdi Şabi’ye mensup disiplinsiz birlikler ile güvenlik güçlerinin entegresi çalışmalarını kapsayan konulara değinildi.

ŞEFFAF YARGILAMA TALEBİ

Girişimde, IŞİD ile iş birliği yapanların şeffaf şekilde yargılanmasının yanı sıra Adalet Bakanlığı başta olmak üzere hükümetin suçsuz tutuklular dosyasını titizlikle ele alması, teröristlerin, yolsuzluk yapanların mezhep ayrımı yapılmaksızın yargılanması gerektiği vurgulandı.

‘UZLAŞIDA BAAS PARTİSİ OLMASIN’

Irak’ta zarar görmüş bölgelerin yeniden imarı için uluslararası bir fon oluşturulmasına işaret edilen girişimde, sadece kurtarılan bölgelerle sınırlı kalmayacak imar çalışmalarının bu işe tahsis edilmiş kurumlar aracılığıyla hükümet denetiminde gerçekleştirilmesi çağrısına da yer verildi.

Siyasi yapılanmaya ilişkin konulara da değinilen girişimde, kapsayıcı bir ulusal diyaloğun sadece politik sınıfla sınırlı kalmaması, tüm din, mezhep ve azınlıkları kapsayan halk ve vatan uzlaşısı olmasının yanı sıra söz konusu uzlaşıda feshedilmiş Baas Partisi ile terör taraftarlarının yer almaması gerektiği vurgulandı.

 BM GÖZETİMİNDE DİYALOG

Güney Kürdistan federal Hükümeti ile de şu açıklamayı yaptı; İşit sonrası Kürt bölgesel yönetimi ile yeniden bir girişimi başlatılmalı. Girişimde, Irak halkının menfaatini sağlayacak çözüm için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile ciddi bir diyalog sürecinin başlatılması talep edilerek, bunun Birleşmiş Milletler gözetimi altında yapılmasına engel olmadığı kaydedildi.

IŞİD’in katliamlarına maruz kalan afet bölgelerine yardımların ordu birlikleri tarafından ivedilikle ulaştırılması, ihlallerin, mezhepsel ve ırkçı saldırıları bertaraf etmek için hükümet ve parlamentoyla çalışmak üzere azınlıklar ve insan haklarıyla ilgilenen uluslararası bir birimin kurulması maddelerine yer verilen girişimde, Musul’un düşmesi ve “Spyker katliamı”na ilişkin soruşturmanın tamamlanması ve sonuçların kamuoyuyla paylaşılması gerektiği aktarıldı.

kaynak: sputnik

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d