KÜRDSİAD’a kapatma kararı, Başkanına da hapis cezası

Read Time:2 Minute, 6 Second

KÜRDSİAD hakkında soruşturma başlatıldığı belirtilen iddianamede, dernek tüzüğününün 2’nci maddesinin 7 ayrı yerinde Kürt ve Kürdistan ifadelerinin geçtiği kaydedildi

img_2154
Diyarbakır’da 4 Nisan 2014 tarihinde valiliğe kuruluş dilekçesi verilen Kürdistan Sanayici ve İşadamları Derneği (KÜRDSİAD) mahkeme kararı ile fesh edilirken, geçici Yönetim Kurulu Başkanı Abdülbaki Karadeniz’e, ‘Dernekler kanununa muhalefet’ suçundan 10 ay hapis ve 820 lira adli para cezası verilerek, cezanın ertelenmesine karar verildi. Diyarbakır Valiliği Dernekler Müdürlüğü’nün, 4 Nisan 2014 tarihinde kuruluş dilekçesi verilen KÜRDSİAD hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine, geçici Yönetim Kurulu Başkanı Abdülbaki Karadeniz hakkında soruşturma başlatıldı.

10 Mart 2016 tarihinde soruşturmayı tamamlayan savcı, hazırladığı iddianamede Abdülbaki Karadeniz’in, ‘Dernekler kanununa muhalefet’ suçundan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması ve KÜRDSİAD’ın feshedilmesine karar verilmesini istedi. Dernekler Müdürlüğü’nün ihbarı üzerine KÜRDSİAD hakkında soruşturma başlatıldığı belirtilen iddianamede, dernek tüzüğününün 2’nci maddesinin 7 ayrı yerinde Kürt ve Kürdistan ifadelerinin geçtiği kaydedildi.

SAVCI: ÜLKEMİZDE ‘KÜRDİSTAN’ DİYE BİR BÖLGE YOK

Derneğin Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinden “Kürdistan” diye bahsettiğini belirten savcı, “Ülkemizde Kürdistan diye bir bölge yok” dedi. ‘Kürdistan ile PKK’nin Doğu ve Güneydoğu’da kurmak istediği devletin kastedildiği’ni öne sürülen savcılık iddianamesinde şu ifadelere yer verildi: “Kürdistanlı’ ibaresi ise, ülkemizde yaşayan Kürt kökenli vatandaşlarımızı diğer etnik kökenlere mensup olan ve üst kimlikle birbirine bağlanan vatandaşlarımızdan ayrıştırmak için kullanılan bir söylem olduğu açıktır. Yine tüzükte geçen ‘Rojava kantonları’ deyiminin PKK terör örgütüne organik olarak bağlı olan PYD/YPG terör örgütleri tarafından Suriye’de kurulması planlanan bir devlet yapılanması olduğu açıktır.”

İddianamenin mahkemece kabul edilmesinni ardından Abdülbaki Karadeniz’in yargılaması 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Davanın son duruşmasında savunması alınan başka davadan tutuklu Karadeniz, derneğin kurulduğu günden bugüne kadar herhangi bir faaliyette bulunmadığını belirterek, “Belirtilen konuların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesini talep ederim. Bu isimle kurulmuş partiler de halen faaldir” dedi.

SAVCIYA ELEŞTİRİ

Sanık avukatı Barış Yavuz ise derneğin kaydının Dernek Masası tarafından alınmadığını belirterek, şöyle devam etti: “Hukuka hakim olmayan bir savcı tarafından sadece tüzüğe bakılarak iddianame hazırlanmıştır. Kürdistan kelimesi davanın açılmasına neden olan şok edici kelimedir. Kabullenilmek istenilmemektedir. Anadolu coğrafyasının bin yıllık ismidir. Şu anki Cumhurbaşkanı’nın 18 Aralık 1991 tarihinde tanımlamış olduğu Kürdistandır. Bu topraklarda yaşayan insanların ekonomik anlamda örgütlenmesi suç olmamalıdır. Buranın gelişmesi için çabalayan insanların yaptıklarının suç olması düşünülemez. Derneğin kapatılarak başkanın cezalandırılması örgütlenme ve ifade özgürlüğüne müdahaledir.”

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Abdülbaki Karadeniz’i “Dernekler kanununa muhalefet” suçundan 10 ay hapis ve 820 lira adli para cezasına çarptırdı. Karadeniz’in cezasının ertelenmesine karar veren mahkeme, Kürdistan Sanayici ve İşadamları Derneği’nin feshedilmesine hükmetti.

kaynak: Demokrat

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: