ABD ve Rusya, Kürtler’in Cenevre’ye katılmasını istiyor

Read Time:2 Minute, 16 Second

PYD Rusya Temsilcisi Ebdulselam Eli, Kürtler olmadan Suriye’de çözümün olmayacağını belirterek, Rusya ve ABD’nin Cenevre görüşmelerine Kürtlerin de katılmasını istediğini söyledi.

 


PYD Rusya Temsilcisi Ebdulselam Eli, Kürtler olmadan Suriye’de çözümün olmayacağını belirterek, Rusya ve ABD’nin Cenevre görüşmelerine Kürtlerin de katılmasını istediğini söyledi.

23 Şubat’ta yapılacak ve Suriye’deki gelişmelerin gündeme alınacağı Cenevre-4 görüşmelerine Kürtlerin katılıp katılmayacağı tartışmaları devam ediyor.

Rojava’daki Kürt Güçleri Cenevre’ye katılmaları gerektiğini belirtirken, Türkiye’nin ise bu katılımı engellemek adına yoğun bir diplomasi trafiği yaşadığı ifade ediliyor.

ABD ve Rusya’nın ise Türkiye’yi bu konuda ikna etmeye yönelik çalışmalarının olduğu aktarılıyor.

Özellike Rusya’dan, Rojava Kürtleri’nin Cenevre’ye katılması konusunda birçok açıklama yapılmıştı. En son, Rusya’nın Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Aleksey Borodaykin, Cenevre’de Kürtlerin de olması gerektiğini söylemişti.

“Türkiye Cenevre’de Olmamızı İstemiyor”

Sputnik‘e konuşan PYD Rusya Temsilcisi Ebdulselam Eli, kendilerinin de Cenevre’ye katılması ve görüşmelerde Demokratik Özerklik yönetiminin de yer alması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

Cenevre ile ilgili uzaklıklar var. Rejim bir yanda, Suriye muhalefeti bir yanda. Muhalifler kendi aralarında anlaşamıyor. 3 veya 4 Cenevre daha gerekli onlar için. Demokratik Özerklik yönetimi de Cenevre’de yer almalı. Herkes biliyor ki, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) bugün Suriye toprağının % 22’sini kontrol ediyor.


Demokratik Özerklik yönetiminin Cenevre’ye katılması gereklidir çözüm için. Eğer katılımı sağlanmazsa, demek ki Cenevre’de çözümü aramıyorlar. Türklerin taleplerine kulak asmaları olmaz. Türkler Cenevre’de olmamızı istemiyor. Kürtlersiz çözüm olmaz.

Kürtler kendilerini yönetiyorlar ve askeri güçleri vardır. Kürtlerle anlaşılması lazım yoksa Suriye’nin geleceği bozulur. Zaten Suriye bozulmuştur. Suriye’nin bir parçası IŞİD’in elinde, bir parçası El Nusra ve diğer örgütlerin elindedir. Bir parçası Kürtlerin ve bir diğer parçası ise rejimin elindedir.

Rejimin eski gücü yok ki, tüm ülkeyi kontrol etsin ve yönetsin. Rejime şimdi yardım eden ve onun için savaşan İran ve Hizbullah’tır.

“Rusya ve ABD Kürtlerin Katılmasını İstiyor”

Rusya ve ABD’nin Kürtlerin Cenevre’de olmasını istediğine dikkat çeken Eli, şöyle devam etti:

Türkiye, Kürtlerin katılmasını istemiyor. Fakat Rusya ve ABD Kürtlerin katılmasını istiyor. Henüz net bir şey yok. Ancak pozitif şeyler var. Rusya, Kürtlerin katılması konusunda ısrar ediyor. ‘Kürtler illaki hazır olmalı’ diyor. Rusya, ‘Kürtlersiz çözüm olmaz’ diyor.

Belli bir zamana kadar ısrar etmeyen ABD de artık ısrar ediyor, ‘Kürtler katılmalı’ diyor. ABD ve Rusya bize, ‘Biz sizlerin Cenevre’de olmasını istiyoruz’ diyorlar.

Biz de onlara diyoruz. Bu yetmiyor çünkü görüşmelerde olmamızı istemeyenler var. Onun için daha fazla mücadele edilmeli, çalışmalar yapılmalı.

“ENKS’nin Suriye’de Bir Toprağı Var Mı, Silahlı Güçleri Var Mı?”

“Ülkenin % 22’sini Kontrol eden Kürtler nasıl oluyor da bu görüşmelere katılmayacak?” diye soran Eli, “Bizlersiz çözüm olmaz. Türkiye diyor, ‘Cenevre’de ENKS var, onlar Suriye Muhalefeti içerisinde yer alıyorlar’. ENKS’nin Suriye’de bir toprağı yönettiği bir yer var mı? Silahlı gücü var mı? Hakikati görmüyorlar”ifadelerini sarf etti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: