Nusaybin’de ne oluyor !

Read Time:1 Minute, 27 Second

Abluka devam ediyor !

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Koruköy (Xerabê Bava) köyünde abluka devam ediyor. 11 Şubat’ta ilan edilen ve bir gün sonra kaldırılan sokağa çıkma yasağının ardından süren askeri operasyona ilişkin vahim iddialar gündemde.

Köylülerle kısıtlı iletişimin kurulabildiği bölgeye heyetlerin geçişine de izin verilmiyor. Operasyonun başladığı günden bugüne 39 kişinin gözaltına alındığı, 3 kişinin öldürüldüğü, 2 kişinin kayıp olduğu, evlerin yakıldığı ve işkence iddiaları dile getiriliyor. Köylülerle görüşmek için bölgeye giden HDP, DBP ve DTK heyetlerinin geçişlerine ‘operasyon var’ gerekçesiyle izin verilmiyor.

DTK Eş Başkanı Leyla Güven, “Köyün girişinde bir binbaşı, operasyon olduğunu ve bu yüzden köye giremeyeceğimizi söyledi. Israrlarımız sonucu, valilikten izin almak şartıyla girebileceğimizi, söyledi. Valilikle, milletvekili arkadaşlarımızın görüşme çabaları yanıtsız kaldı” dedi.

‘SUSUZLUKTAN ÖLDÜK’

Operasyonun olduğu köye yakın mesafede bulunan bir başka köye giderek görgü tanıklarıyla görüştüklerini anlatan Güven, “Operasyonun olduğu köyden çıkmayı başaran bir görgü tanığı ile görüştük. Yaşadıklarını bize anlatırken dahi titriyordu. Görgü tanığı köylü, bize 90’ları yaşamasına rağmen böyle bir olay yaşamadığını, dışarıdan getirilen komando birliklerinin olduğunu, sürekli olarak ‘Dışarıya çıkmayacaksınız, pencereden dahi bakmayacaksınız, vur emri var’ şeklinde anonslar yapıldığını aktardı. Yine Koruköy’de yaşayan bir kadınla telefon üzerinden bağlantı kurabildik. Konuştuğumuz kadın bizlere ‘Susuzluktan öldük, açlığa dayanıyoruz, ama çocuklarımız, yaşlılarımız, hastalarımız var… Biz içerde mahsuruz, dışarı çıkamıyoruz, hayvanlarımız öldü’ dedi. Evlerin yakıldığına dair duyumlar aldık, durum gerçekten çok vahim” ifadelerinde bulundu. Güven, İçişleri Bakanlığıyla görüşmeye çalıştıklarını fakat kendilerine ‘istihbarat var’ dendiğini belirterek, “İstihbarat olduğu söyleniyor. Fakat sivil halka dönük ciddi iddialar var. Evler rastgele basılıyor, köylüler meydanda toplanıp hakaretlere maruz kalıyor, yanı sıra ‘Hadi bize de ekmek, onlara veriyorsunuz’ gibi tahrik edici sözlere maruz kalıyorlar. Batının bir ilinde böyle bir istihbarat alınsa orada yaşayan insanlara aynı muameleler yapılır mıydı? Bu abluka bir an önce kaldırılmalı, köylülerle görüşülmelidir” dedi. /Evrensel

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: