Öcalan’a 6. onursal vatandaşlık

Read Time:2 Minute, 15 Second

İtalya’nın Martano Belediyesi tarafından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Onursal Vatandaşlık verildi.img_2127

Martano Belediye Başkanı Avukat Fabio Tarantino ve Martano Belediye Konseyi Öcalan’a Onursal Vatandaşlık vermek için 16 Şubat günü akşam olağanüstü gündem ile toplandı. Toplantıda belediye yetkililerinin yanısıra Öcalan’ın İtalyan avukatlarından Carmine Malinconico, Mario Angelelli ve Kürdistan Enformasyon Bürosu Temsilcisi Özlem Tanrıkulu ile kentteki dernek, sendika temsilcileri, eğitimciler, öğrenciler, ve Martonolular hazır bulundu.

Köprü oldular

Öcalan’a vatandaşlık verilmesini destekleyen belediye encümenlerden Zacheo Mauro’nun Öcalan’ın öncülüğündeki direniş mücadelesi hakkındaki duygulu ve etkileyici konuşması dakikalarca alkışlandı. Mauro, öneriyi belediyeye sunan Kürt Dostluk Komitesi’nden Pati Luceri ve Dino Frisullo’nun yürüttüğü çabalara vurgu yaparak Kürt halkı ile aralarında köprü olmayı başardıkları için teşekkür etti.

Çoğunluk grup başkanı Marco Carati ise Türkiye’nin Kürt halkı üzerinde uyguladığı soykırıma dikkat çektiği konuşmasında, Kürt halkının direnişine vurgu yaptı.

Özgürlük mücadelesine destek

Martano Belediye Başkanı Avukat Fabio Tarantino ise konuşmasının öncesinde herkesi bu süreçte şehit düşenlerin anısına saygı duruşuna davet etti. Tarantino, konuşmasında bir belediye yöneticisi olarak sorumluluklarına sahip çıkmaya çalıştıklarına vurgu yaptı. Belediye, “10 yıllardır verdikleri ulusal bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini tanıma amacıyla ve bunun bir göstergesi olarak sayın Öcalan’a onursal vatandaşlık vereceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

Öcalansız barış olmaz

Öcalan’ın avukatlarından Carmine Malinconico, 18 yıllık tutukluluk sürecinde Öcalan’a uygulanan izolasyona dikkat çekerek, “İçinde bulunduğu ağır koşullara rağmen barış mücadelesinden asla vazgeçmedi” dedi. Belediyenin verdiği kararla savaş mı barıştan mı yana olduğu konusunda tavrını koyduğunu ifade eden Malinconico, “Kürt sorununda barış Öcalansız olamaz. Ortadoğu, bugün Öcalan’ın öğretileriyle sorunlarına pratik çözümler bulmaya ve kendi sistemini farklılıklarıyla bir arada yaşamaya çalışıyor” diye konuştu.

Barış çabalarına destek

İtalyan Avukat Mario Angelelli de Öcalan’a siyasi sığınma hakkının gecikmeli olarak da olsa verildiği bilgisini yinelerken, bu tür ödüllerin tüm insanlık için mücadale eden halk liderlerinin barış çabalarına destek anlamına geldiğini kaydetti.

Kürdistan Enformasyon Bürosu Temsilcisi Tanrıkulu ise şöyle dedi: “Biz Kürt halkı olarak hep söyledik ve tekrarlıyoruz, Öcalan bizim politik temsilimizdir. 18 yıl önce bir komplo ile yakalanması bir bütün Kürt halkına karşı yapılan bir saldırıdır. Bugün zaman kaybetmeden tekrardan herkes üzerine düşeni yapmalıdır.”

Çoğunluk kararıyla verildi

Partizanlar Derneği, Griko Eğitim Vakfı, Mandela Hukuk Bürosu ile çalışma fırsatı yakalamış vatandaşlar kendi tecrübelerini aktararak Onursal Vatandaşlık kararını desteklerini beyan etti. Sağcı grubun itirazına rağmen 2 red 1 çekimser oya rağmen 13 oyla Öcalan’a onursal vatandaşlık verildi. Belediye Başkanı Tarantino Onursal Vatandaşlık belgesini imzalayarak Öcalan’ın belgesini avukatları ve Kürt temsilcisine teslim etti.

Öcalan’a Martano Belediyesi’yle birlikte İtalya’da Onursal Vatandaşlık veren belediyelerin sayısı 6’ya yükseldi. Martano, İtalya Salento (Puglia bölgesi) bölgesinde Lecce eyaletine bağlı 9 bin 451 nüfuslu bir şehir. Bu şehir 2001 yılında ise Kürt siyasetçi Leyla Zana’ya cezaevindeyken Onursal Vatandaşlık vermişti.

Kaynak: YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: