Kürdü ve Sol sosyalistleri dış mahalledeki,çakal kavgalarına bulaştırılma gayretleri var

Read Time:2 Minute, 47 Second

kapitalizmle yönetilen devletler, toplumları şekillendirirken iki şeye önem verirler,insanları kendi yarattıkları dünyaya inanmaları ve gerçekleri hiç bir zaman tam olarak değil, kendi sınırlarında kalacak kadar öğrenmeleri. algı yaratmak ve bu konuda başarılı olmak şarttır. elindeki tüm araçları ve mekanizmaları bunun için kullanır, çabalar.

bugünlerde akıl evvel her kesim ( kürtlerde dahil ) son dönemlerde popüler olan televizyonlarda yayınlanan mafya dizilerinden çok etkilenmişler. orada kitlelerin hafızalarında şekillendirilmek istenen derin devlet,dış güçler,mafya ve benzeri şeyleri, senaryo gereği ilginç,merak çekici, gizli ilişkileri ve yöntemlerin gerçek hayata da vuku bulduğu imajı yerleştiriliyor.

aslında,derin devlet dediğiniz şey her konuda mutabakat sağlamış devletin derinliklerinde iş kurtaran vatanperverleri olarak yansıtılan şeylerin, örgütlenmelerin,insanların gerçekle en ufak alakasının olmadığıdır.çünkü devletin gövdesini oluşturan temel taşlar,onun ekonomik ve siyasi yansıması ve yapılanmasıdır.

eğer devletin derinliklerinde vatanın temel taşlarını görmek isterseniz,tek tip bir taş göremezsiniz. orada menfaat ilişkilerini gerek ulusal, gerek uluslar arası kişisel varsayımları etrafında kümelenmiş hırsların, ideolojilerin bu noktada örgütlemiş insan ağları görürsünüz.ellerindeki güç kadar etkin ve kontrol amacı taşırlar.diğer devlet aparatlarını ellerine geçirmek isterler.kısacası tek bir derin devlet yoktur.orada bir çok derin ilişkiler vardır.ortak özellikleri hepsinin kendisinin gerçek devlet olduğu inancıdır.

 

do

öyleyse anlatılan gibi değil, birçok derin devlet ilişkisinden bahsede biliriz.burada algıyı yönlendirirken ,aynen bir çok partiler gibi hepsi kendini gerçek devlet olarak nitelendirir.bunların içinde bir araya kümelenmiş,kemalist, kemalist milliyetçi, kemalist ‘sol’, milliyetçi muhafazakar, muhafazakar osmanlı, hatta şeriatçı yapılardır. kuruluş aşamasından sonra tüm eski osmanlı dönemi hiziplerin bir araya geldiği son kalıntılarıdır. 90 yıllık devlet geleneğinde bazen birlikte,bazen ayrı,bazende ittifakla bu ülkenin kaderinde rol almaya oynamaya çalışmışlardır.darbeler yapmışlardır,darbelerle al aşağı edilmiş,seçimlerle tekrar iktidar olmuşlardır.1970 lerden sonra avrupa da denen ve kargaşalara yol açmaması için soğuk savaşa özgü gladio türü örgütlenme, aralarındaki hizipleri engellememiştir.

ülkemizin karşılaştığı en son darbe girişimi ve karşı hüsranı, bu hiziplerin önce ittifakı sonra birini yarı yolda bırakıp bir diğerinin diğerini yarı yolda bırakması gibi çok basit denklemlerin gizli ilişkilerini suyun yüzüne çıkmış halinden başka bir şey değildir.sonunda birilerinin itifakı bir diğerini saf dışı bırakmıştır. ”beni bahçeliye sorun” cümlesi her şeyin özeti ve onları ele veriyor zaten. dikkat ederseniz tüm bu çirkef ilişkilerin yuvalandığı ve geliştiği alan sitatikocu ve sağ  ideoloji ürünü kapitalist devlet ilişkileri çerçevesinde dönmektedir.

başta mazlum kürtler olarak,sol ve sosyalist kesimlerin en çok dikkat etmesi gereken nokta,bu çirkef ve atıl kirli ilişkilerin etkisinde ve yönlendirmelerinde taraf tutmadan kendi dürüst,temiz yollarını çizmeleridir.ilk yapacağınız şeyde o çokça etkilendiğiniz televizyon dizilerindeki size dayatılan senaryoların yalnızca birer filim senaryosu olduğunu bilmek ve topuna karşı yek vücut inanmamak ve tavır almaktır.

topunun dibine kibrit suyu dökmek ancak kendi aranızdaki gerçek birliğin ve  mücadele etrafında kenetlenmenizdir. özellikle kendine kürdistanlı yurt sever, devrimci hatta sosyalist tanımı koyan arkadaşların mümkün oldukça azami noktalarındaki ortak yanlarını ortaya çıkartıp kavgalara son vermeleridir. ortada tek bir derin devlet değil,bir çok kendini derin devlet san çakalların olduğunu bilmeniz gerekir.yoksa onların sofrasında yem olursunuz.

oratak hedef,gerek bölgesel,gerek ulusal,gerek ise küresel özgür,eşit yarınlarda halkaların kardeşliğine yürümektir. burada ne kürt, ne türk, nede arap i nede diyer azınlıkların bir birine karşı hasameti yoktur.kapitalist sistemin hizipler kavgasında şekillenmek ancak akılsızların, aptalların işidir ! benden söylemesi. aranızda kırıcı bir birinizi suçlayıcı tartışmaları bir yana bırakıp ortak hedeflerde kenetlenin yoksa birileri çıkar size hiç hak etmediğiniz şeyleri zorla yaptırır aracı yapar ! ceremesinide gelecek nesiller öder ! Erkan Polat

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

2 thoughts on “Kürdü ve Sol sosyalistleri dış mahalledeki,çakal kavgalarına bulaştırılma gayretleri var

 1. Kürtler neden Hayır diyor!

  Yüzyıllardır Kurtler Ortadoğu coğrafyasında yaşamaktadırlar,bu coğrafya beşbin yıldır,Kurdlerin ülkesidir,bu ülke ve topraklardan,hiç ayrılmadılar.
  Fakat başka milletler kavimler,devletlerin saldırı ve işgallerine maruz kaldılar!
  Bu milletler ve kavimler,Araplar,Farslar ve Türklerdir,bunlar devasa Kurd yurdunu ve ülkesini sürekli savaş alanı yaptılar,kirli emperyal emel ve çıkarları için kullandılar!
  Kurdistan ülkesini,dört parçaya bölüp,paylaştılar.
  Rojavada savaş ve mücadele devam ediyor,özgürlük temin edilinceye kadar devam edecek!
  Başurda,iyi kötü bir yapı oluştu,Duyarlı ilgili,aidiyetlerin bilinçinde olan,halkın kendi geleceklerini en iyi şekilde inşaa etme çalışmalarının devam edildiği biliniyor.
  Rojhılat Kürdistan’ı sesiz ve derinden olup bitenleri günü,gününe takip etmesi sevindirici ve umut veriyor!
  Bakur Kurdistanında durum daha farklıdır,Ülkesinde yaşadığımız devlet sözde de olsa,demokrasi ve parlementer sistemle yönetilmesi mücadele metodunu siyasete çekiyor bu nedenle politika yani siyaset tercih ediliyor!
  Hal böyle iken, halk oylamasına bigane kalması düşünülemez ,Bakur Kürdistanı Kurdleri bir şekilde olup bitenlere müdahil oluyor!
  Bu oylamada Kurdlerin çoğunluğu Hayır diyor.
  Bu yasada Kurd ve Kürdistan’la ilgili tek bir madde olmadığı için Hayır!
  Kimliklerinin tanınmaması için Hayır!
  Demokratik hak ve özgürlüklerini kullanamadığı için Hayır!
  Can mal namuslarının güvencede olmadığı için Hayır!
  Anadilde eğitim almadıkları için Hayır!
  Olağanüstü hal durumlarının devam etmesi için Hayır!
  Kurdlerin siyasi alanının dışında bırakıldıkları için Hayır!
  Tek dil,tek bayrak,tek mezhep,Kurdlere dayatıldığı için Hayır!
  Dahada önemlisi Tek Kişinin yönetimine fırsat vermemek için Hayır!
  Faşizme,despotizme,oligark sisteme teslim olmamak için #HAYIR
  #HAYIR!
  Diyadin Fırat

  iPhone’umdan gönderildi

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d