DTK ve HDP heyetinden Nusaybin açıklaması: Şırnak’ta ne yaptılarsa aynısı yapılıyor

Read Time:2 Minute, 4 Second

DTK ve HDP heyetinden Nusaybin açıklaması: Şırnak’ta ne yaptılarsa aynısı yapılıyor
Koruköy’de 39 kişinin gözaltına alındığı, 2 kişinin kayıp olduğu ve 3 kişinin de öldüğü öne sürüldü

img_2121

 

Mardin’in Nusaybin İlçesi’ne bağlı Koruköy’de yaşananları yerinde incelemek için ilçeye gelen DTK Eş Başkanı Leyla Güven, HDP milletvekilleri Leyla Birlik, Mehmet Ali Aslan ve Feleknas Uca, DTK ve HDP heyetinin köye girişi askerler tarafından engellendi.

DTK ve HDP heyetinin açıklamasında, “Daha önce Şırnak ve Sur’da ne yaptılarsa şu an bu köyde de bunlar yapılıyor” denildi.Koruköy’de 39 kişinin gözaltına alındığı, 2 kişinin kayıp olduğu ve 3 kişinin de öldüğü öne sürüldü.

‘İŞKENCE YAPILDIĞINI DUYUYORUZ’

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Koruköy’ünde olup bitenleri öğrenmek için geldiklerini belirterek, “Bir haftadır bu köyde sokağa çıkma yasağı var ve köydeki yurttaşlara işkence yapıldığını duyuyoruz. Bunlara engel olmak için gelen heyetimize izin verilmedi. Hasta insanlarımızın olduğunu duyduk. Aynı zamanda gıda, su ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Yurttaşların ihtiyaçlarıyla da ilgilenmelerine izin verilmediğini savunan Aslan, “Askeri yetkililer, emri valilikten ve Ankara’dan aldıklarını dile getirdi. Köye girmek için temaslarımız sürüyor. Oradaki insanlarımızı görmek için bütün girişimlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

KÖYDE NELER OLUP BİTİYOR?

Mardin’in Artuklu, Ömerli ve Nusaybin ilçesinin kırsal köylerinde ilan edilen yasağın aynı gece kaldırıldığına dikkat çeken HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ise, burada yasağın keyfi olarak fiilen devam ettiğini savundu. Köye 3 kilometre kala askerler tarafından durdurulduklarını söyleyen Birlik, “Köyde neler olup bitiyor bilmiyoruz. Telefonla oradaki insanlarla en son konuştuğumuzda köyde durumların kötü olduğunu söylediler. 300-400 arasında ev var bu köyde, hastalar var ve köyden çıkamıyorlar. Yaşlılar, çocuklar var. Daha önce Şırnak’ta, Sur’da ne yaptılarsa şu an bu köyde de bunlar yapılıyor. Orada bir vahşet gerçekleştirdiler burada da aynısını yapmaya çalışıyorlar. Evler yakılıyor, insanlar gözaltına alınıyor ve köye girişler engelleniyor. Kendi ağızlarından gözaltıların olduğunu duyduk. Bu köyde son 8 gündür neler olup bittiğini öğrenmek için herkesin birlik olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘GIDA, SU VE İLAÇ İHTİYACI VAR

AKP’nin halkı gözaltı ve baskılarla sindirmeye çalıştığını savunan Birlik, şöyle devam etti: “AK Parti sisteminin nereye vardığını bugün görüyoruz. Buradaki insanlar bize oy vermiş insanlar, yaşadıklarını öğrenmek bizim insani bir haklarımızdır. Bu referandumda sonuç almak için insanlara baskı kuruluyor. Bildiğimiz kadarıyla burada cenazeler var. Bu cenazelere ne yapıldığıyla ilgili bize bilgi verilmiyor. Bu zihniyet, bu baskılarla asla kazanamayacak. Binlerce insanın yaşadığı bu köyde gıda, su ve ilaç ihtiyacı olduğu bilgisi var elimizde. Bizde halkımızın yanında olmak istiyoruz. Bir an önce bu yasağın kaldırılmasını ve heyetimizin köye girişine izin verilmesi için çağrıda bulunuyoruz”

 

(Kaynak: Dihaber)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: