Türkiyenin beklentilerinin aksine,Demokratik Suriye Meclisi: ‘Güvenli Bölge’ DSG alanlarında olacak

Read Time:3 Minute, 14 Second
Demokratik Suriye Meclisi Eş Genel Başkanı İlham Ahmed, ABD’nin en önemli kararının, tampon ve güvenli bölgelere göçmenlerin yerleştirilmesi olduğunu belirttiği açıklamasında, “Güvenli Bölgeler DSG ve YPG denetimindeki alanlarda olacak” dedi.
VIDEO: ISIS Loses Major Lands of Northern Raqqa in SDF Offensive

ABD’de bulunan Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eş Genel Başkanı İlham Ahmed, ABD’nin yeni yönetiminin aldığı en önemli kararın, tampon ve güvenlikli bölge ile göçmenlerin de bu bölgeye yerleştirilmesi olduğunu belirtti.

İlham Ahmed, söz konusu bölgelerin Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve YPG denetimindeki alanlar olduğunu da sözlerine söyledi.

DSM Eş Genel Başkanı İlham Ahmed, geçtiğimiz süreçte ABD’ye bir davet üzerine ziyarette bulundu. Ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulunan İlham Ahmed, kongre üyelerinden komisyonlarına kadar geniş bir kesimle bir takım görüşmelerde bulunduğunu şöyle ifade etti:

“Çok geniş bir çevre ile görüşmeler gerçekleştirdik. Kongre üyeleri ile görüşmelerimiz oldu. Kongre’nin bazı komisyonları ve komisyon üyeleri ile görüşmelerimiz oldu. Dış İşleri Bakanlığı ile görüşmelerimiz oldu. Obama’nın eski danışmanlarından bazıları ile görüştük. Bazı araştırma kuruluşları ile görüşmelerde bulunduk. Ayrıca Trump’ın seçim dönemindeki danışmanıyla görüşmemiz oldu.”

İlham Ahmed, Obama döneminde izlenen politikalarla yeni yönetimin izleyeceği ve ipuçları ortaya çıkan politikaları arasında bir fark olduğunu söyledi. Bu yüzden Obama döneminin özellikle Suriye konusundaki politikalarının eleştirildiğini belirten Ahmed, şöyle konuştu:

“Obama döneminde izlenen siyaset ve strateji ile şimdiki politika ve stratejiye ilişkin bazı izlenimlerimiz oldu. Kaldı ki bunu bazıları dile de getiriyordu. Şöyle bir hava vardı; ABD geçen süreçte Suriye’de istendiği bir etkinliğe sahip olamadı. İstenilen düzeyde başarılar elde edemedi. Bu biraz da rahatsızlık yaratmıştı. Terörizme karşı mücadelede, siyasette doğru ve yerinde bir tutum ve plan ortaya çıkarsa yeni yönetimin ciddi bir şekilde üzerinde duracağı izlenimi edindim.”

Ahmed, görüşme gerçekleştirdikleri kesimlerde Suriye sorununun çözümü konusunda Rusya ile yapılan anlaşma ve Rusya ile yakınlaşmaların olumlu karşılandığını söyledi. “Ayrıca şu ana kadar IŞİD’e karşı en etkili mücadele veren DSG güçlerinin güçlendirilip desteklerin arttırılmasının devam ettirilmesi yönünde kararlılıkları var gibi ” diyen Ahmed, şöyle devam etti:

“Öte yandan radikal İslam’a karşı ideolojik ve düşünsel olarak mücadele edilmesi de yeni yönetimin gündemindeydi. Bunun bir proje ve planı çıkarılıp sunulması durumunda göz önünde bulunduracakları görülüyordu.”

“DSG Denetimindeki Alanlar Güvenli Bölge”

Ehmed, tampon ve güvenlikli bölgelerin oluşturulması kararı ile ilgili de şöyle dedi:

“Suriye’de bir tampon ve güvenlikli bölgelerin oluşturulması kararı alındı. Ancak hangi alanların bu tampon ve güvenlikli bölgeye gireceği, alınacağının planı henüz çıkarılmamıştı. Bunun planlamasının çıkarılması için ilgili kurumlardan bazı görevlendirmeler de yapıldı. Yapılan görevlendirmeler hangi bölgelerin tampon ve güvenlikli bölgeye alınacağı projesini çıkarıp bir öneri olarak Trump’ın onayına sunacaklar.

Ancak yaptığımız görüşmelerde söylenenler, birbirini yoklamalardan, DSG ve YPG denetiminde olan bölge ve alanların en güvenilir bölgeler olarak gösterilmiş olduğu görülüyor. ABD yetkilileri de artık bunu biliyor. Hatta bu bölgelerin Suriyeli göçmenler için yerleştirilip güvenliklerinin alınacağı, korunacağı yerler de olabileceği yönünde görüşleri de vardı. Bu göçmenlerin savaş bitene ve yeniden inşaya kadar burada kalabilecekleri yönünde görüşlere de sahipti ABD’li yetkililer.”

Demokratik Suriye Meclisi’nin projesinin de görüşmelerde dile getirildiğini belirten İlham Ahmed, şöyle konuştu:

“Projemiz hakkında çok kapsamlı bilgileri yoktu. Ancak görüşmelerde Kuzey Suriye’de geliştirilen sisteme ilişkin bilgiler verildiğinde, Suriye’de Mum gibi bir çözüm projesinin oluştuğu konusunda bilgileri oluştu. Çözümü bu çerçevede geliştirme gibi düşünceleri oluşuyordu. Bu projede bir umut da görüyorlardı. Federasyon sistemine, projemiz ve sistemimize olmaz şeklinde hiçbir görüşleri olmadı. Reddeden bir yaklaşımları yoktu. Eğer Suriye’de bir çözüm geliştirilmek istenirse bu yöntemle de olabilir gibisinden bir yaklaşımları vardı. Burada önemli olan nokta şu; bu bir sistemdir. Burada inşa edilmiş ve şimdi işliyor. En doğru olan çözüm yöntemi de sahada gerçekleşmiş olandır. Herkes de bunu mercek altına almış görüyor ve izliyor.”

“Eğit Donat Projesi’nin Hiç Şansı Yok”

DSM Eş Genel Başkanı İlham Ehmed, Türkiye’ninın ‘Eğit Donat Projesi’ni yeniden canlandırmak istemesine ilişkin yaptığı açıklamada, “ABD’de öyle bir yaklaşım hiç yok. ABD’de Beşar Esad’ın kalması isteniyor. Yani devletin yıkılmasını istemiyorlar. Onun için Türkiye’nin yeniden canlandırmak istedikleri o projenin hemen hemen hiç şansı yok. Çünkü ABD o projeyi, başarısız kalmış bir proje olarak görüyor”dedi. (ANF)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: