Suriye’de Liva el Aksa örgütü 150 cihatçı militanı kurşuna dizdi…

Read Time:1 Minute, 24 Second

Suriye’de cihatçı örgütler arasındaki iç çatışmalar artıyor. IŞİD’e yakınlığıyla bilinen Liva el Aksa, diğer cihatçı örgütlerden 150 militanı kurşuna dizdi.

IŞİD’e yakınlığıyla bilinen Liva el Aksa örgütü, Suriye’nin Hama kentinin kuzeyindeki Han Şeyhun bölgesinde, çatışmalarda sağ yakaladığı cihatçı örgütlere mensup 150 militanı öldürdü.

ÖSO kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Liva el Aksa, cihatçı örgütler olan Ceyş’ül Nasır’dan 71, Ecned’ul Şam’dan 5, Merkez Fırka’dan 11, 1. Tugay’dan 5 ise militanı toplu bir şekilde kurşuna dizdi.

LİVA EL AKSA İLE HEYET TAHRİR ŞAM ARASINDA ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR

Suriyeli muhalifler

Geçtiğimiz aylarda Cundul Aksa örgütü, Fetih el Şam Cephesi’ne (eski adıyla Nusra Cephesi) biat ettiğini duyurmuş fakat yüzlerce Cundul Aksa militanı bunu reddederek Liva el Aksa’yı kurmuştu.Önceki hafta Hama’nın kuzeyinde saldırı başlatan Liva el Aksa militanları, ÖSO’nun elinde bulunan 12 köyü ele geçirmişti.

Hama’nın kuzeyindeki Latemnah ile Han Şeyhun bölgesinde, aralarında Fetih el Şam Cephesi ile Nurettin Zengi Örgütü’nün de bulunduğu cihatçı örgütlerin çatı örgütü Heyet Tahrir Şam ile Liva el Aksa örgütü arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

HEYET TAHRİR EŞ ŞAM: LİVA EL AKSA TEKFİRCİDİR

Heyet Tahrir eş Şam örgütü, Liva el Aksa ile yaşananlarla ilgili resmi açıklama yayınladı.

 

Fetih el Şam Cephesi (El Nusra) üyeleri

Suriye savaşında yer alan ‘laik kesim’ ve ‘tekfircilere’ karşı yürütülen mücadeleye gönderme yapılan açıklamada, ‘tekfircilerin’ Bağdadi taraftarları ve ‘onların yolundan gidenler’ olduğu kaydedildi.Suriye’de iç savaşı önlemek için Cundul Aksa’yı saflarına kattığını hatırlatan Heyet Tahrir eş Şam, Cundul Aksa kalıntılarının Liva el Aksa’yı kurduğuna işaret ederken, söz konusu kişileri ‘tekfirci’ olarak suçladı.

Liva el Aksa örgütü, Suriye’nin İdlip kentinin Atme kasabasında Ahrar’uş Şam militanlarına yapılan bombalı araç saldırısı nedeniyle IŞİD’e yardım etmekle suçlanmıştı ve bundan  dolayı Ahrar’uş Şam ile bir süreliğine savaşmışlardı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: