Rusya’da Kürt Konferansı devam ediyor

Read Time:5 Minute, 16 Second

Moskova’daki konferansta konuşan PYD Eş Başkanı Abdullah, Suriye’deki krize ilişkin, “Kürtlerin katılmadığı bir toplantı ve oluşacak bir anayasa Kürtleri bağlamaz. Türk devleti bizim için tehdittir” dedi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Uluslararası Kürt Sosyal Kurumlar Birliği ve Rusya Kürtleri Ulusal ve Kültürel Federal Otonomisinin ortak düzenlediği Kürt Konferansı, “Ortadoğu’da Üçüncü Paylaşım Savaşı” başlığıyla sürüyor. Konferans, Rusya Kürt Sosyal Kurumlar Birliği Temsilcisi Araf Azamani’nin açılış konuşmasıyla başladı. Azamani konuşmasında, konferans adına Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük Uluslararası 15 Şubat Komplosu’nu sert bir dille kınadı.


SORO: KRİZİ KÜRTLERİN PROJESİ BİTİRİR

KNK Rusya Temsilcisi Salahattin Soro ise şunları ifade etti: “Şüphesiz dünya büyük bir krizden geçiyor. Bu krizin merkezi de Ortadoğu’dur. Bu krizin temel nedenlerinden biri de ulus devlettir. Bu krizin topluma getirdiği DAİŞ gibi terör örgütleridir. Uluslararası güçler hep beraber bunu yenmek ve bu krizden çıkmak istiyor. Ortadoğu’da bir yenilik gerekiyor. Bu yenilik nasıl olacak, bunun için farklı görüşler var. Ortadoğu artık ulus devletle yönetilemez. Ulus devlet sistemi var olan krizi daha da derinleştiriyor. Ortadoğu’da demokratik konfederalizm gerekiyor. Kürtler bu krizin aşılmasında rol almak istiyorlar. Şu an bu krizin aşılması için en önemli projeyi Kürtler sunuyor. Biz de tüm halklar gibi kendi topraklarımızda kendi kimliğimizle yaşamak istiyoruz. Bu bizim ayrı bir devlet istediğimiz anlamına gelmemeli; bizim sınırlarla derdimiz yok. Bizim için önemli olan özgürlüklerin önünü açmak ve Kürt halkının özgürlüğüdür. Rusya önemli bir güçtür bu gücünü Kürt sorununun çözümünde ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a karşı geliştirilen uluslararası komploya karşı da kullanmalıdır.”

BAGDASAROV: RUSYA ROJAVA’YA DESTEK OLMALI

Ortadoğu ve Orta Asya Araştırma Merkezi Başkanı Simyon Bagdasarov da şunları kaydetti:

“İlk defa Kürt partileri bu düzeyde bir araya geliyor. Bu da ‘Kürtler bir değil, birlik olmazlar’ görüşünü savunan tüm kesimler için güzel bir cevap olmuştur. Rusya, Suriye olayları patlak verdiğinden beri Kürtlerle ilişkilerini üst düzeyde tutuyor. PYD ve YPG ile önemli düzeyde bir ilişki var. Ortadoğu’da bulunan Müslüman Kardeşler bana göre krizin çözümünden ziyade derinleşmesine neden oluyor. Yani kısacası onlarla krizin çözüleceğini umanlar büyük bir yanılgı içindedir.

Geçen yıl rejim ve Kürtler arasında görüşmelerin başlaması gerekti. Bu görüşmelerde Kürtlerin talep ettiği özerk bölgeler değerlendirilecekti. Bana göre bu görüşmelerde Kürt tarafının sunduğu proje önemli ve onların istediği çerçevede bir anlaşmanın olması gerek. Türkiye bölgeye müdahale ederek Kürtlerin statü sahibi olmasını istemiyor. Cerablus’a girdikten sonra Bab’a yöneldi ama bana göre onun tüm bu girişimleri boştur. Uluslararası güçler Türkiye’nin Kürtlere karşı geliştirdiği bu politikasını görmezlikten geliyor. Rojava ve Kuzey Kürdistan’da sivil yerleşim yerlerine saldırdı ve çok sayıda sivilin ölmesine neden oldu. Ama NATO üyesi olduğu için ona karşı bir sessiz olma durumu var. Ben Rusya’nın bu tür olaylar karşısında sessiz kalacağını sanmıyorum. Rusya Rojava’da Kürtlere daha da çok yardım edebilir. Avrupa peşmergeyi silahlandırıyor, biz de YPG’yi silahlandırabiliriz. Bunun olmaması için bir neden yok.”

ABDULLAH: KÜRTSÜZ HAZIRLANAN ANAYASAYI TANIMAYIZ

PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ise konuşmasının başında 15 Şubat Komplosu’nı lanetledi. Abdullah ardından şu değerlendirmede bulundu:

“Milyonlarca kişi yerinden yurdundan edildi. Yüz binlerce kişi öldü. DAİŞ terörüne karşı önemli bir koalisyon olmuş durumda. Uluslararası güçler insanlık dışı olan bu terör oluşumuna karşı Kürtlere destek vermelidir. Son bir yıldır bir koalisyon var ama başından beri Kürtler DAİŞ ve onun gibi terör gruplarına karşı hiç kimseden destek almadan, öz iradelerine dayanarak mücadele etti. Suriye sorununa ilişkin uluslararası güçler ve yerel güçler arasında çelişkiler olduğu müddetçe Suriye’de bir çözümden bahsetmek mümkün değil; özellikle Türkiye’nin DAİŞ terörüne desteği var olduğu müddetçe onu yenmek ve bölgeye istikrar getirmek çok zor olacaktır. Türkiye Kürtlerin Suriye’de hak sahibi olmasını istemiyor. Bunun için DAİŞ gibi tüm dünyanın düşmanı olan terör örgütlerini bile açıktan destekliyor. Uluslararası güçler Kürtlere misyon biçerek Türkiye’yi boşa çıkarabilir. Özellikle yapılacak olan Cenevre-4 toplantısına Kürtlerin mutlaka katılması gerek. Kürtlerin katılmadığı bir toplantı ve oluşacak bir anayasa Kürtleri bağlamaz. Hazırlanacak olan Suriye anayasasına toplumun iradesi yansımalıdır. Kadın-erkek eşitliği yansımalıdır. Toplumun tüm kesimleri kendini içinde bulmalıdır. Bu temelde bir anayasa olursa o zaman toplumun demokrasisinden ve adaletinden bahsedebiliriz.

Rusya Suriye için bir anayasa taslağı hazırladı. Taslakta Kürt Otonomisinden bahsediliyor. Bizim sorunumuz otonomiler değildi. Kendimizi daha özgür yönetebileceğimiz bir sistem öneriyoruz.

‘TÜRK DEVLETİ BİZİM İÇİN TEHDİT’

Türk devleti bizim için bir tehdittir. Tüm dünyanın gözü ününde Türkiye uçaklarını kaldırıp bizi vuruyor. Daha önce rejim uçakları bizi vuruyordu. Şu an Türkiye uçakları vuruyor. Türkiye, sınırda çocuk kadın demeden herkesi vuruyor. Uluslararası güçler neden buna karşı sessiz? DAİŞ’e bu kadar açık destek veren bir devletin istediği her şeyi yapmaması gerek. Suriye sorununun demokratik yollarla çözümü için diyaloğa hazırız. Bunun için öneri ve görüşmelerimiz var. Kuzey Suriye Federasyonu Suriye’nin bir parçasıdır. Suriye rejiminin de bunu kabul etmesi gerek. Bizim katılmadığımız bir toplantıda bizim hakkımızda alınan hiçbir karar bizim için bağlayıcı olamaz. Suriye rejimi hâlâ eskisi gibi Suriye’yi yöneteceğini sanıyor. Artık Suriye için o günler geride kaldı; öyle bir şey artık mümkün değildir.”

KATILIMCILAR

Konferansa şu isim ve kesimler katılıyor: “HDP Urfa milletvekilleri Osman Baydemir, Dilek Öcalan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Ebru Günay, Rojava’dan PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Başkanı Enwer Muslim, Güney Kürdistan’dan YNK milletvekili Ezzat Sabır İsmail, Goran milletvekili Şerko Hama Amin Rusya’dan; Rodina Partisi Başkanı ve Milletvekili Aleksey Aleksandroviç, DUMA BDT ülkeleri komite başkanı ve milletvekili Leonid İvanoviç,  DUMA Dişilinkiler Komitesinin Üyesi ve Milletvekilli Igor Nikolayeviç, Dışişler Bakanlığı Dış politik Departman Danışmanı ve Milletvekili Nikolay Nikolayeviç, Ortadoğu ve Orta Asya İncele Merkezi Başkanı Simyon Bagdasarov, Dışişleri Bakanlığı üyesi Vasiliy Vasilyviç, Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitü Bölüm Başkanı Anna Glazova, BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkeleri Ensititüsü Başan yardımcısı Vladimir Valiyeriviç, Ortadoğu Ensitüsü Başkanı Yefim Leonidoviç, Moskova Kenti Yekimanka Bölge Milletvekili Dimitri Aleksandroviç, ABD ve Kanada Ensitüsü Başkanı Pavel Semonoviç, Jeopolitik Sorunlar Ensitütü Başkanı Leonid Georgiyeviç, Rusya Bilimler Akademisinin Dünya Ekonomisi ve Uluslararası Bölümü uzmanı Stanislav Mihaliyoveç, Moskova’daki BM Enfarmasyon merkezi Başkanı Vlademir Vilariyeviç, Rusya Diasporalar Birliği Başkanı Vartan Georgeviç, Rusya Halklar Birliği Başkanı Svetlana Konstantinovna, Avroasya Yahudi Kongresi Halkla ve Basınlar İlişkiler Bölüm Başkanı Roman İdeloviç, Stratejik Modelleştirme Merkezi Başkan Yardımcısı Grigori Pavloviç, Rusya Kürd Sosyal Kurumlar Birliği Temsilcisi Arif Azmani, Rusya Federasyonu Kürt Kültür Otonomisi Eşbaşkanları Ferhat Patiyev ve Liyana Simoyan, Adigey Kürt Kültür Otonomi Başkanı Feyzo Hüseyinoviç. Krasnodar Kürt Kültür Otonomi Başkanı İşxan Ankosi, Rusya Kürt Ezidiler Kongersi Eşbaşkanları Cemal Şamoyan ve Manana Pir, Rusya Kürt Kadın Hareketi Başkanı Culyeta Aram ve Moskova Kürt Kadın Organisazyonu Başkanı Tara Qadır’in de aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci, aydın, sivil toplum üyeleri.”

ANF MOSKOVA

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: