ATİB’in ajanlık belgeleri Viyana polisinde

Read Time:1 Minute, 43 Second
AKP hükümeti ve Erdoğan’ın Avusturya’daki casus ağı gibi çalışan Türk İslam Birliği (ATİB) hakkındaki belgeler bugün Viyana polisine teslim edildi
20170214_173134

Bugün Viyana’da bir basın konferansı düzenleyen Avusturya Yeşiller Partisi Güvenlik Politikaları Sözcüsü Peter Pilz, ATİB’in Türk hükümet politikalarına alet edildiğine dikkat çekti.

TÜRK HÜKÜMET POLİTİKALARININ ENSTRÜMANI

ATİB’in Türk hükümetinin  ‘katı, kaba ve hukuken tartışılamaz’ politikalarının bir enstrümanı gibi kullanıldığını kaydeden Peter Pilz, bu çatı örgütünün tüm yönetiminin ‘Türkiye’nin elinde’ olduğu uyarısını yaptı.

Peter Pilz tarafından sunulan raporda, ATİB’in görünürde kültürel-dini bir kurum gibi gösterildiği, ancak faaliyetlerinin tüzüğünde belirtilenden farklı alanlarda olduğuna dikkat çekiliyor.

ATİB’in bizzat Başbakanlığa bağlı olan Diyanet’e çalıştığı ve istihbarat sağladığına dair bilgilerin olduğunu kaydeden Pilz, bunlar arasında Kürtler, muhalifler, gazeteciler ve Fethullah Gülen taraftarlarının takip edilmesinin bulunduğunu söyledi.

DİN ATAŞESİ VE BİRÇOK DİYANET GÖREVLİSİ ATİB’DE YÖNETİCİ

Viyana’daki Türkiye Büyükelçiliği’ndeki din ataşesinin aynı zamanda ATİB yöneticisi olduğunu belirten Pilz, bu ataşe üzerinden Diyanet’e ‘Erdoğan’a ve AKP’ye muhalifler hakkında detaylı raporlar’ sunulduğunun kesinleştiğini dile getirdi. Pilz, din ataşesi Fatih Mehmet Karadaş’ın yanı sıra birçok Diyanet görevlisinin ATİB’de yönetici olmasının da dikkat çekici olduğuna işaret etti.

SALZBURG KONSOLOSLUĞU ÜZERİNDEN ANKARA’YA İSTİHBARAT AKTARILIYOR

ATİB’in faaliyetlerinin Ceza Yasası’nın ‘Avusturya aleyhine bir başka ülkenin istihbarat örgütünün kurulması veya desteklenmesi’ suçunu içeren §256 nolu maddesinin de ihlal edildiğini söyleyen Peter Pilz, ATİB Başkanı Fatih Mehmet Karadaş’ın Salzburg Konsolosluğu üzerinden Diyanet’e Türk Başbakanı’na istihbarat aktardığının belirlendiğinin altını çizdi.

ATİB’in istihbarat faaliyetlerinin Avusturya’nın iç güvenliğini tehlikeye attığı uyarısında bulunan Peter Pilz, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) gibi bu kurumun da tehlikelerine işaret etti.

Pilz, Avusturya Başbakanı Christian Kern’in ATİB’in camilerin yurt dışından finansman almasını yasaklayan kanunu çiğneyip çiğnemediğini araştırılması kararının doğru olduğunu vurguladı.

Ancak Pilz, sağ muhafazakar Halk Partisi (ÖVP) üyesi Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ile İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka’yı bugüne kadar ‘hiç birşey yapmamakla’ eleştirdi. ÖVP’nin AKP’yle ilişkileri olduğunu savunan Pilz, İçişleri Bakanlığı’nın hem ‘akut tehlikeden’ bahsedip hem de hiçbir aydınlatıcı çaba içerisinde olmamasının normal olmadığını sözlerine ekledi.

ANF

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: