Referandum tarihi belirlenirken siyasi soykırımlar da hız kazandı

Read Time:3 Minute, 31 Second

Haber  Merkezi – Adıyaman, Van, Urfa, Bursa, Mersin, İzmir, İstanbul, Adana, Diyarbakır, Batman, Mardin, Bingöl, Siirt, Aydın, Çorum, Sivas ve Muş’ta sözde “PKK”ye yönelik düzenlenen eşzamanlı operasyonların ana hedefi HDP ve bileşenlerinin çalışanlarına yönelik olduğu şüpheye mahal bırakmamaktadır. Yapılan operasyonlarda HDP ve bileşenleri çalışanlarından 415 kişi gözaltına alındı.

img_2056

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri dün gece “Önümüzdeki günlerde kent genelinde bombalı, silahlı veya molotofkokteylli saldırılar düzenleneceği” iddiasıyla  bir çok ilde eşzamanlı siyasi soykırım operasyonları başlattı . Ekipler, sözde soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen kişilerin yakalanması için 104 adrese eşzamanlı operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda 70 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınan 70 kişi, sorgulanmak üzere Vatan Caddesi’nde bulunan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. 34 kişinin ise halen arandığı bildirildi.

 

Adana

Adana’da HDP  ve bileşenlerinin çalışanlarına yönelik düzenlenen operasyonda, aralarında HDP İl Eşbaşkanı Hüseyin Beyaz’ın da bulunduğu 26 kişi gözaltına aldı. TEM şube ekiplerince 30 adrese eşzamanlı düzenenlenen operasyona diğer şubeler de destek verdi. Sağlık kontrolünden geçirilen 26 kişi, sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

 

Adıyaman

Adıyaman’da da sosyal medya üzerinden “PKK propagandası yaptığı” gerekçesiyle 4 kişi gözaltına alındı. TEM ekipleri, sosyal medya hesaplarından “PKK propagandası yaptıkları” gerekçesiyle bu sabah 8 adrese operasyon başlattı. Kent merkezi ile ilçelerde 8 ayrı adrese düzenlenen baskınlarda 4 kişi gözaltına alındı.

 

Mersin

Mersin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince sabah saatlerinde sözde “PKK”ye yönelik ama hedefi HDP ve bileşenleri olan kent merkezindeki çok sayıda adrese eşzamanlı operasyon düzenlendi. Özel harekat polislerinin de destek verdiği operasyonda 60 kişi gözaltına alındı.

 

İzmir

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Menemen, Menderes, Bayındır ve Urla ilçelerinde bu sabah saat’lerinde 50 adrese eşzamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda aralarında kadınların da bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı.

 

Van

Van’da da bu sabah düzenlenen operasyonlarda 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 11 kişi, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

 

Urfa

Urfa’da da sabah saatlerinde düzenlenen operasyonda 28 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 28 kişi, sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.

 

Bursa

Bursa’da da bu sabah 26 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Operasyonda, sözde “PKK üyesi oldukları” iddiasıyla il merkezinde 19, İnegöl’de 6 ve Gemlik’te 1 kişi gözaltına alındı.

 

Diyarbakır

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 18 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı. İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi ekiplerince, merkez ile Silvan ilçesinde bazı adreslere düzenlenen operasyonda 18 kişi gözaltına alındı.

 

Mardin

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca “PKK”ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında polis ve jandarma ekiplerince il genelinde çok sayıda adrese eşzamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 34 kişi gözaltına alındı.

 

Batman

Batman Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 19 kişi hakkında arama kararı çıkartıldı. İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi ekiplerince 19 adrese gerçekleştirilen operasyonda 11 kişi gözaltına alındı. 8 kişi ise aranıyor.

 

Bingöl

Bingöl’de düzenlenen operasyonda ise 17 kişi gözaltına alındı. Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada,  yine gerekçe aynı. Sözde “PKK”ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 17 kişinin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi ekiplerince bazı adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alındığı bildirildi.

 

Siirt

Siirt’te de sözde “PKK”ye yardım ve yataklık ettikleri iddiasıyla 13 kişi gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi ekiplerince, il genelinde bazı adreslere operasyon yapıldı. Operasyonlarda 13 kişi gözaltına alındı.

 

Aydın

Aydın Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekipleri, 10 adrese eşzamanlı operasyon gerçekleştirdi. Düzenlenen operasyonda da HDP çalışanları ve sempatizanları olduğu öğretilen 10 kişi gözaltına alındı.

 

Çorum

Çorum Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi ekiplerince, kent merkezinde bazı adreslere eşzamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda birisi kadın iki kişi gözaltına alındı. Şüpheliler A.G. ile H.K. sağlık raporu sonrası sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

 

Sivas

Sivas’ta polis ekiplerinin düzenlediği operasyonda 14 öğrenci gözaltına alındı. Sivas Emniyet Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince bugün sabah saatlerinde birçok adrese eş zamanlı olarak operasyon düzenlendi. Sözde PKK’nin gençlik yapılanması üyesi oldukları iddiasıyla belirlenen adreslere yönelik düzenlenen operasyonda, üniversite öğrencisi 14 kişi gözaltına alındı. Soruşturma sürerken, gözaltı sayısının artabileceği belirtiliyor.

 

Muş

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Muş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında il genelinde bazı adreslere eşzamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlarda, 36 kişi gözaltına alındı.  Gerekçe yine aynı sözde PKK yapılanmasına  yönelik olarak yapılmış fakat gözaltına alınan kişileri incelediğimizde bunların tamamen HDP ve bileşenlerinin çalışanları olduğu görülmektedir.  Referandum start’ı verilirken gelen anket sonuçları AKP’yi bir hayli tedirgin etmiş olacak ki  siyasi soykırım operasyonları başlatmış.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d