​DERMANSIZ HASTALIKLAR../ Kadir DAĞHAN 

Read Time:2 Minute, 58 Second

wp-1487004962292.jpg

Her derdin dermanı, her şeyin bir çaresi vardır ama bir tek ölümün yoktur diye biliriz. Doğrudur. Ve aynen de böyledir. Ancak eksiktir. Çünkü bazı şeylerin ne dermanı, ne çaresi yoktur. Müzmindir, ölümcüldür. Irkçılık mesela. Başka halkları, ulusları, inançları inkar temelli milliyetçilik ya da. İşte bunun tedavisi yoktur.

 

Tarih boyunca hangi isimlere bürünmüş olurlarsa olsunlar, hangi coğrafya da boy vermiş olurlarsa olsunlar sonuçları hep geri dönülmez felaketlerle bitmiştir. Ne yazık ki günümüzde de ders alınmadığı için aynı felaketlere doğru yol alan aynı hastalıklar yükselmektedir. Unutmuş olamayız. Örneğin başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde yükselen ya da yükseltilen PEGİDA kod adlı bir ırkçı dalga vardı. Halen de var ve etkisinden bir şey kaybetmeden yükselişini sürdürüyor. Dünyanın bazı yerlerinde yükseltilen duvurlar gibi.

 

Doğudan gelenlere ve müslüman olanlara karşı bir hareket olarak çıktıkları belirtilmişti. Aynı şekilde doğuda da benzer bir yansımayla müslüman olmayanlara ve batı karşıtı hareketlerin, kıyımların olduğu sır değil.

 

Başarılı olurlar mı olmazlar mı bilemiyorum. Bu Senaristlerin uygulamaları ne kadar sürdüreceğine bağlı. Şimdilik sadece patlayan bombalara, vahşetlere bakıp tahmin yürüte biliyoruz sadece.

Ancak bildiğim şu ki PEGİDA ve benzeri yapılar bizdekilerin aksine  birkaç münferit olayı saymazsak, istemiyoruz dediklerini YAKMIYOR, LİNÇ etmiyorlar. Bayrak, büst filan öptürmediler henüz. Dediğim gibi şimdilik. Ama bu yapmayacakları anlamına gelmiyor.

 

Çünkü nerede ve kime karşı olursa olsun IRKÇILIK, Milliyetçilik böyle bir şeydir. Her an patlatılmaya ve kullanılmaya hazır bir bomba. PAVLOV deneylerinin bilimsel ispatı.

 

Kürtleri, Ermenileri, şunları, bunları istemiyoruzların hiç eksik olmadığını bu coğrafya da yaşayanlar olarak  çok iyi biliyoruz. Bir zamanlar Komünistler Moskova’ya, Mollalar İran’a. Ne mutlu türküm diyene, Ya sev ya terk et…soslu linçler, katliamlar, yaşayanlar için hiç  yabancı değil. Duvar yükselten Pegida kafalara karşı ise her zaman ki gibi ırkçılığı ret eden, milliyetçiliğe hayır diyenler karşı çıkıyor. -İnkara karşı varım diyenlerin milliyetçilikle alakası olmadığını belirtmeyim ama- Esasen Irkçı kafaların dünyanın hiçbir yerinde olduğu gibi bu coğrafyada da yürekleri çığlık çığlığa hala yanan sessiz çoğunlukların gözü önünde PEGİDA’lara hangi yüzle ve nasıl dur diye bileceklerine zaten inanmıyorum. Suruçlar, Ankaralar, Roboskiler…

 

Hala kanarken üstelik. Kafa her yer de aynı çünkü. Coğrafyamızda “Türkiye Türklerindir,” ” Amerika’da  “Amerika Amerikalılarındır.” Ne ise “Almanya Almanlarındır” da odur. Ha adı pegida olmuş ha başka bir şey. Al birini vur ötekine. Yeter ki kan ve ölüm olsun. Hastalık tüm vücudu sarmış çünkü. İnanmış ve inandırılmışlar “her birinin DÜNYAYA BEDEL” olduklarına. Cennetler vaat edilmiş kendilerine. Oysa ne kendileri ne dünya hakkında hiç bilgileri olmadığı anlaşılmış zamanla.

 

ÖVÜN-ÇALIŞ-GÜVEN denilmiş ama övünmekten çalışmaya fırsatları olmamış. Sadece kendilerini dost herkesi de düşman belledikleri için GÜVEN nedir hiç bilememişler… Hiç mutlu oldukları görülmediği halde “ne mutlu bize” demekten hiç geri kalmamışlar.  Ülke talan edildiğinde, insani değerler ayaklar altına alındığında kör sağır kalmışlar hep. Ve dünyanın merkezi olarak sadece kendilerini görmüşler. 


Hala da hastalıktan kurtulmak için bir çabaları yok. Bir şeye ister karşı ister taraf olsunlar kim daha fazla milliyetçi, kim daha fazla bayrakçı yarışı içindeler. İster sağdan ister soldan baksınlar zihniyetleri aynı ve ortak. Dilleri, argümanları da. Burunlarından kıl aldırmıyorlar. Bir hak talep edildiğinde birlikte hopluyorlar. Ve hemen başlıyorlar “Ne istiyorsunuz, neyiniz eksik, kim ne yaptı size” diye sormaya başlıyorlar. Bu sorulara cevap verildi mi?  ya da verilebilir miydi? bilemiyorum. Ama verile bilinseydi sağlıklı beyinlerin yanıtı neler yapılmadıki ! yada -şimdiye kadar yaptıklarınız yapıldı  olurdu.. Şeklinde olacağından adım gibi eminim…

 

İnsanca ve sağlıklı bir yaşam isteyen tüm insan yüreklere tek değil tüm dillerden SELAM OLSUN. Hangi adım atılırsa atılsın bu coğrafyanın yararına olacaksa AKIL OLSUN,BİLİM OLSUN,VİCDAN OLSUN..


Kadir DAĞHAN MEZOPOTAMİA NEWS 

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d