Avrupa Palementosu (AP) den taslak:Türkiye AB’ye üye olamaz

Read Time:1 Minute, 7 Second

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Hrıstiyan Demokrat parlamenterleri ‘AB’nin geleceğine dair’ beş maddelik bir taslak metin hazırladı. Metinde Türkiye’nin tam üyeliği reddediliyor.

11 Şubat 2017

img_2012

Süddeutsche Zeitung’da yer alan habere göre, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Hrıstiyan Demokrat parlamenterleri ‘AB’nin geleceğine dair’ beş maddelik bir taslak metin hazırladı. “Dramatik bir değişim içindeki dünyamız için hayat sigortamız” başlığını taşıyan taslak metin, AB Komisyonu’nun küçülmesini, Türkiye’nin tam üyeliğinin reddini öngörüyor.

AP’nin en büyük meclis grubunu oluşturan Hrıstiyan Demokrat Parlamenterleri AB için bir takım köklü yapısal değişiklikler istiyor.

Buna göre, şu an üye devletlerin temsil edildiği AB Bakanlar Konseyi, ikinci bir yetkili merci halini alırken, AB Komisyonu’nun daha aktif bir rol üstlenmesi ve Lizbon Antlaşması’nda “Komisyonun küçülmesi” planının hayata geçirilmesi isteniyor.

Avrupa Halk Partisi (EVP) grubunu oluşturan Hıristiyan Demokratlar, Türkiye’ye de tam üyelik konusunda daha fazla umut verilmesine karşı çıkıyor. Süddeutsche Zeitung’un ele geçirdiği taslak metinde “Sadece coğrafi açıdan büyük bölümü Avrupa’da yer alan ülkeler AB’ye üye olabilir” ifadesi yer alıyor.

Metinde, “Türkiye AB’ye tam üye olmaz, bu hem AB hem de Türkiye için ‘kritik’ olur”, ifadesi yer alıyor. Buna göre, Türkiye AB’ye tam üye değil, AB çevresinde, ‘AB ile partner ülkeler zincirinin bir halkası’ olabilir.

Hrıstiyan Demokratların hazırladığı taslak metinin EVP Meclis Grubunda oylanması bekleniyor.

Türkiye, 1999’dan beri AB’ye tam üyeliğe aday ve 2005’ten bu yana da tam üyelik için resmi müzakereler yürütülüyor.

 

 

HABER MERKEZİ MEZOPOTAMİA NEWS 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: