Bir dönemin özeti: UNUTULMAYACAK ! Hocaların cübbesi postal altında…

Read Time:2 Minute, 44 Second

AÜ’de akademisyenlerin buluşması polis saldırısıyla engellendi. Hocalar cübbelerini okul kapısına serdi, polis cübbeleri ayaklar altına aldı.

 

Dönemin özeti: Hocaların cübbesi postal altında

 

72 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi’nde bugün Eğitim Sen’in çağrısıyla yapılan ‘Büyük buluşma’ya polis saldırdı. Polis, hocaların okula girmesini engelledi.

Akademisyenler, polis saldırısına tepki gösterirken, okul kapısının önüne cübbelerini serdi.

Polislerin cübbeleri postallarıyla çiğnemesi günün fotoğrafı oldu.

#HayırGitmiyoruz: Üniversite Saray’ın polisine direniyor

Akademisyen tasfiyesine karşı büyük buluşma için Cebeci Yerleşkesi’ne gelenler polis kuşatmasıyla karşılaştı. Akademisyenler üniversitelere girmekte ısrarcı olunca polis defalarca saldırdı. Akademisyenleri yumrukladı, kurum başkanlarını tartakladı, Cebeci’ye TOMA soktu, yerleşkenin içinde dışında gaz bombaları attı, plastik mermi sıktı, en az 11 kişiyi gözaltına aldı. Tüm saldırılara karşın üniversite bileşenleri direnişten vazgeçmedi

Saray iktidarının 686 sayılı KHK ile sol-sosyalist-muhalif akademisyenlere yönelik tasfiyesinin başlıca adresi Ankara Üniversitesi’nin Cebeci Yerleşkesi’nde Eğitim-Sen’in “#HayırGitmiyoruz” çağrısıyla büyük bir buluşma gerçekleştirilmek istendi. Ancak yerleşke sabah saatlerinden itibaren polis kuşatmasına alındı.

Polis, akademisyenlerin, yüksek lisans öğrencilerinin ve hatta okul çalışanlarının dahi yerleşkeye girmesini engelledi. Sadece sabah saatlerinde üniversiteye gelen akademisyenler ile lisans öğrencileri yerleşkeye girebildi.

Cebeci’deki büyük buluşma polis tarafından engellenmeye çalışılıyor. Akademisyenler kampüse alınmıyor

Polis kuşatmasına akademisyenler tepki gösterirken SBF Yönetim Kurulu yerleşke kapısına gelerek polisle görüştü. Polis amirleri talimatın bakanlıktan geldiğini söyledi.

Yerleşkeye alınmayanlar arasında SBF eski Dekanı Yalçın Karatepe, SBF mezunu emekli vali Güngör Aydın da yer aldı. Polis, kendileriyle görüşen Karatepe’ye eyleme izin verilmeyeceği, ısrarcı olunması durumunda saldırı olacağı tehdidinde bulundu.

İlk saldırı: Bir akademisyen yumruklandı, eski dekan ile Eğitim Sen ve İHD başkanları tartaklandı

Akademisyenlerin yerleşke girişinde toplanmasıyla polis ile gerilim de başladı. Buna karşın akademisyenler üniversitelerine girmekte ısrar edince polis saldırısı başladı.

İlk saldırıda iki kişi gözaltına alınırken, bir sivil polis Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter’i yumrukladı. Yiğiter, “Bazı arkadaşlarımıza da çevik kuvvet tarafından şiddet uygulandı. Bütün bunlar kampüsün güvenlik amirinin gözü önünde oluyor” dedi.

Polis, SBF eski Dekanı Yalçın Karatepe’yi, Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca’yı ve İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ı da tartakladı.

Akademisyenler polis saldırısına tepki gösterdi, “Biz Saraylara gitmeyiz, kimsenin de önünde cübbemizi iliklemeyiz” diyerek cübbelerini yere bıraktı.

Plastik mermiler arasında barikatı aşan akademisyenler

Kitlenin bir bölümü yerleşkenin içinde bir bölümü ise dışında beklerken akademisyenler polis barikatını ve demir parmaklıkları bir kez daha zorlayınca ikinci saldırı gerçekleşti. Akademisyenlerin bir kısmı plastik mermiler arasında barikatı aşarak içeri girerken, bir kısmı dışarıda kaldı.

Yerleşkenin içinde dışında saldırı ve direniş

Akademisyenlerin bir kısmının yerleşke içine girmesinin hemen arkasından polis tekrar saldırıya geçti. Yerleşke dışında bekleyenlere gaz bombalarıyla saldırı yapılırken, yerleşke içine ise TOMA sokuldu, çevik kuvvet fakülte binalarına girerek gözaltı yaptı. Bu sırada aralarında akademisyenlerin de olduğu 9 kişi daha gözaltına alındı.

Polis saldırısı sırasında direnenler “Kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet” sloganı attı, Mülkiye Marşı okudu.

Polisin fakülte binalarına girişi sırasında SBF’liler bina girişine koltuklardan barikatlar kurdu.

 

Mülkiyeliler’e yürüyüş, SBF kapısında açıklama ve bir polis müdahalesi daha

Yerleşke dışında bekleyen kitle polis saldırısının ardından Kızılay’daki Mülkiyeliler Birliği’ne doğru yürüyüşe geçti.

Yerleşke içinde kalanlar ise SBF kapısında bir açıklama yapmak istedi. Akademisyenlerin açıklama yaptığı sırada polis bir kez daha müdahale etti.

Kısa süreli gerilimin ardından polis yerleşkeden çekildi.

Polis saldırısının sonlanmasının ardından üniversiteliler, hem Mülkiyeliler Birliği’nde hem de SBF’de foruma başladı. Forumlardan çıkan ilk sonuç ise yine #HayırGitmiyoruz” oldu:

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: