Avrupa Parlamentosu’ndan Öcalan’la görüşme talebi geldi…

Read Time:1 Minute, 52 Second
Avrupa’dan 13 kişilik bir heyet, İmralı Adası’nda bulunan Abdullah Öcalan’la görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvurdu.

Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Sosyal Demokrat ve Sol Grubu milletvekilleri ve akademisyenlerden oluşan 13 kişilik bir heyet, 13 Şubat’ta PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

Adalet Bakanlığı’nda cevap bekleyen heyet üyeleri, İstanbul ve Diyarbakır’da da bir dizi temaslarda bulunacak.

Siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle görüşecek olan heyet, temaslarından sonra hazırlayacakları raporu, Avrupa Parlamentosu (AP) ve Birleşmiş Milletler’e (BM) sunacak.

Adalet Bakanlığı’na Mektup

Heyet adına İlerici Sosyalist ve Demokratlar Grubu İttifakı AP üyesi Costas Mavrides ile AP Üyesi Julie Ward tarafından 30 Ocak’ta Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için İmralı Adası’na gitmek üzere bir başvuru mektuba yazıldı.

Heyetin mektubunda, şu ifadeler yer aldı:

“Sayın Bekir Bozdağ sizden, Sayın Öcalan’a danışmak ve barış sürecinin yeniden başlatılması hakkında bilgi vermek üzere İmralı Cezaevi’ni ziyaret etmek için izin istemekteyiz. Biz Öcalan’ın Türkiye’de Kürt sorununa, demokratikleşme sürecinize barışçıl destek sunacağına inanıyoruz.


Delegasyon İmralı Hapishanesi’ni 17, 18 veya 19 Şubat 2017’de ziyaret etmek için izin istiyor. Eğer tüm delegasyon için ziyaret gerçekleştirmek mümkün değil ise seçilecek bir grup adına aynı izni talep ediyoruz.

İmralı’yı ziyaret etmenin başlangıcı olarak delegasyondan seçilen bir gruba izin vermenizi rica ederiz. Ayrıca sizinle ve meslektaşlarınızdan herhangi biriyle görüşerek barış sürecinin yeniden başlaması ve Sayın Öcalan ile buluşmadan önce ilerleme yolları hakkında görüş alışverişinde bulunmak istiyoruz. Bu mektuptaki taleplerimizi olumlu değerlendirmenizi büyük bir onur olarak karşılayacağız. Konunun ciddiyeti ve aciliyeti bakımından cevabınızı bekliyoruz.”

Heyetteki İsimler

İlerici Sosyalist ve Demokratlar Grubu İttifakı AP Üyesi Costas Mavrides, İngiltere’den deneyimle gazeteci ve yazar Jonathan Stelele, Avrupa Parlamenterler Meclisi Üyesi Avrupa Sol Birliği Grubu’ndan Ulla Sandbaek, İzlanda Kamu Görevlileri Federasyonu eski bakanı ve eski lideri ve uluslararası sendikal örgütlerin yönetim kurulu üyesi Ögmundur Jonasson, AP eski üyesi Francis Wurtz, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Üyesi Miren Edurne Gorrotxategi, İngiltere Adalet ve Barış Komisyonu Başkanı Joe Ryan, Westminister Coğrafya Enstitüsü Leeds Üniversitesi, Toplumsal Ekoloji için Uluslararası Enstitüsü Danışman Kurulu Üyesi Federico Venturini, Kanada’dan Toplumsal Ekoloji için Uluslararası Enstitüsü Danışman Kurulu Kurucu üyesi Dimitri Roussopoulos, Cambridge Üniversitesi Politik Sosyoloji Öğretim Görevlisi Dr. Thomas Jeffery Miley. (Dihaber)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d