Rusyadan Türkiye için şok açıklama ! ”Kürtler olmadan çözüm olmaz” Bize göre, PKK ve YPG terör örgütü değil!

Read Time:1 Minute, 21 Second

Rusya, Suriye’de Kürtler’e ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada ayrıca PKK ve YPG’yi terör örgütü olarak görmediklerini de belirtti.

er-po

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Aleksandr Botsan-Harçenko, “Kürtlerin katılımı olmadan Suriye’de tam kapsamlı bir çözüm bulmak ve bunu uygulamak mümkün gözükmüyor” açıklamasında bulundu.

Rus basınına konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Aleksandr Botsan-Harçenko, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geleceğiyle ilgili konunun “Rusya ve Türkiye arasında diyalogu geliştirmeyi engellemediğini” söyledi.Sputnik‘in haberine göre Botsan-Harçenko, Rusya ve Türkiye arasında Suriye’deki duruma ilişkin birçok fikir ayrılığının bulunduğunu ancak Moskova ve Ankara’nın Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikir olduğunun altını çizdi.

Rusya ve Türkiye arasında terörle mücadele alanında yoğun bir iletişim bulunduğunu belirten Botsan-Harçenko, “İki ülkeni istihbarat servisleri ve orduları, terörle mücadele konusunda verimli, etkili ve yoğun bir iletişim kurdu. Normalleşme süreci devam ediyor, elde edilen sonuçları görüyoruz ve bundan memnunuz. Ancak memnuniyet henüz yüzde 100 değil” dedi.


‘Kürtlerin Katılımı Olmadan Kapsamlı Çözüm Olmaz’

Botsan-Harçenko, Suriye krizinde tam kapsamlı çözümün “Ancak Suriyeli Kürtlerin çözüm sürecine dahil edilmesi halinde sağlanabileceğini” söyledi.

Rusya’nın bu konudaki pozisyonunun değişmediğini ve Ankara ile bu meseleyi konuştuklarını söyleyen Rus yetkili, “Suriyeli Kürtler, ülkenin kuzeyinde faaliyet gösteriyor ve o bölgede bir faktör konumundalar. Kürtlerin katılımı olmadan Suriye’de tam kapsamlı bir çözüm bulmak ve bunu uygulamak mümkün gözükmüyor” dedi.

‘PKK Ve YPG’yi Terör Örgütü Olarak Görmüyoruz’

Botsan-Harçenko, “Türkiye’de faaliyet gösteren PKK ile Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren YPG’yi terörist örgütler olarak görmediklerini” söyledi.

Rus basınına konuşan Botsan-Harçenko, “Rusya’da bu örgütler resmi olarak teröristler listesinde değil. Bu bir gerçek, durum böyle” dedi.

Yetkili, “Bunun yanında her somut olayı, faillerin suç düzeyine ilişkin araştırma sonuçlarına bağlı olarak terör eylemleri olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: