Yeni çıkarılan KHK ile 4 bin 464 kişi memuriyetten atıldı !

Read Time:3 Minute, 26 Second

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile 4 bin 464 kişi memuriyetten atıldı, 16 kişi görevine iade edildi.

 

Yeni çıkarılan KHK ile 4 bin 464 kişi memuriyetten atıldı

 

Olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında, 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarıldı.

Resmi Gazete’de yayınlanan 686 Sayılı KHK kapsamında 4 bin 464 kişi memuriyetten atıldı, 16 kişi görevine iade edildi. 2 kişinin de öğrencilik statüsü geri verildi.

Çoğu barış bildirisi imzacısı 330 akademisyen ihraç edildi!

Olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında 686 numaralı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayımlandı. Yayımlanan KHK ile 330 akademisyen ihraç edildi. İhraç edilen akademisyenler arasında Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve geçen yıl SYKP Eşgenel Başkanlığı yapan Prof. Dr. Necla Kurul da var.

Olağanüstü hal kapsamında kamu görevinden çıkarılanlar ve göreve iade edilenlere ilişkin listelerin de bulunduğu 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan KHK ile toplam 4 bin 464 kişi memuriyetten ihraç edildi.

KHK ile 330 akademisyen ihraç edildi. İhraç edilen akademisyenlerin çoğu Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza atmıştı.

Listede, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Yrd. Doç. Ceren Akçabay, Araş. Gör. Esra Demir Gürsel, Araş. Gör. Eren Paydaş, İletişim Fakültesi’nden Araş. Gör. Uraz Aydın,  Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç İsmet Akça, Araş. Gör. Alphan Telek

Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necla Kurul, Yrd. Doç. Dr. Can Irmak Özinanır, Barış Ünlü, Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Meral Camcı, Marmara Üniversitesi’nden Yüksel Taşkın isimleri var

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden (İLEF) bu KHK’de de ihraçlar devam etti. İLEF’ten 13 akademisyen atıldı. Atılan akademisyenler arasında okulun önde gelen isimleri, Prof. Dr. Nur Betül Çelik, Prof. Dr. Mine Gencel Bek, Funda Başaran Özdemir, Funda Şenol Cantek, Prof. Dr. Ülkü Doğanay, Aylin Aydoğan, Çukurova Üniversitesi  İletişim Fakültesi Yardımcı Doçent Esengül Ayyıldız ve Hukuk Fakültesi’nden Yardımcı Doçent Taylan Koç’ bulunuyor.

AÜ’de büyük kıyım: 70 akademisyen ihraç edildi

AÜ'de büyük kıyım: 70 akademisyen ihraç edildi

 

Resmi Gazete’de yayınlanan 686 Sayılı KHK ile Ankara Üniversitesi’nden 70 akademisyen ve bir uzman ihraç edildi.

Mülkiye’den toplamda 28, İletişim Fakültesi’nden 16, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nden çoğunluğu Tiyatro Bölümü’nden 12 kişi ihraç edildi. İhraç edilenlerin önemli bir kısmı alanının uzmanı isimler. İstifa eden bazı hocaların da ihraç listesinde yer alması dikkat çekti.

Ankara Üniversitesi’nde bundan önceki KHK’lar ile ile yapılan ihraçlar da tepki toplamıştı. Ancak son KHK ile Mülkiye, İletişim Fakültesi ve Tiyatro Bölümü’nde üniversiteye çok uzun yıllardır emek veren isimler ihraç edildi. İhraç edilenlerin sayıca fazla olması bazı bölümlerde eğitimin nasıl sürdürüleceği sorusunu da akla getirdi.

Biri uzman 71 kişinin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden (SBF) 23, İletişim Fakültesi’nden (İLEF) 16, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden (DTCF) 12, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Eğitim Fakültesi’nden 5’er akademisyen, diğer böülmlerden ise toplamda 9 akademisyen kamu görevinden ihraç edildi. Mülkiye bünyesindeki iki fakülteden ihraç edilenlerin sayısı 28’e ulaştı. İhraç edilenlerin önemli bir kısmı, Barış için Akademisyenlerin çağrısına imza atan isimlerden oluşuyor.

‘Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü işlevsiz hale getirildi’

Son ihraçların ardından istifa ettiğini belirten Prof. Dr. Mine Gencel Bek’in de listede yer alması dikkat çekti. İhraç edilenler akademisyenlerden bazıları şunlar:

Prof. Dr. Ahmet Haşim Köse (SBF-İktisat), Prof. Dr. Aykut Namık Çoban (SBF-Kamu yönetimi), Prof. Dr.  Ayşe Gökçe Alpkaya (SBF-Uluslararası İlişkiler),  Prof. Dr. Banu Beliz Altan (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Funda Başaran Özdemir (İLEF), Prof. Dr. İlhan Uzgel (SBF-Uluslararası İlişkiler), Prof. Dr. L. Funda Şenol Cantek (İLEF), Prof. Dr. Mine Gencel Bek (İLEF), Prof. Dr. Nejla Kurul (Eğitim), Prof. Dr. Nezihe Selda Öndül  (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Tülin Sağlam, (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Nur Betül Çelik (İLEF), Prof. Dr. Ülkü Doğanay (İLEF), Prof. Zeliha Etöz (SBF-Kamu yönetimi) /Ankara

Yeni çıkarılan KHK ile 4 bin 464 kişi memuriyetten atıldı

686 Sayılı KHK ile ihraç edilenlerin kurumlara göre dağılımı şöyle:

Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 893 kişi,

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 417 kişi,

Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) 2 bin 585 kişi,

Yargıtay Başkanlığı’nda 10 kişi,

Yüksek Seçim Kurulu’unda 10 kişi,

Sermaye Piyasası Kurulu’unda 1 kişi,

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nda (TOKİ) 2 kişi,

Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu’nda 88 kişi,

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde 2 kişi,

Avrupa Birliği Bakanlığı’nda 3 kişi,

Dışişleri Bakanlığı’nda 48 kişi,

Ekonomi Bakanlığı’nda 15 kişi,

İçişleri Bakanlığı’nda 49 kişi,

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda 3 kişi,

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda 16 kişi,

Yüksek Öğretim Kurumu’nda 330 kişi

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: