Şengal’de ISİD tarafından katledilmiş, Şii Kürt bir aileye ait toplu mezarlık bulundu !

Read Time:55 Second

ISİD katliamı bir bir ortaya çıkıyor.Şii, Sünni, Ezidi, Zerdüşti, Alevi, Yarsan ayırımı yapmadığı Kürt,Arap, Türkmen katliamlarından birisi daha ortaya çıktı. Şengal de her hangi ideolojik, din ve mezhep, ayrımı yapmadan fırsat bulduğu an,başta tüm Kürtleri,diğer inançtan insanları katlediyor, katliama tabi tutuyor.

Kürdistan‘ın Şengal kentinde dün bulunan ve Şii Kürt bir aileye ait olan toplu mezarlık Kürtlerin yaşadığı coğrafya açısından ne tür tehlikelerin onları beklediğini açıkça ortaya koyuyor.

 


Şengal Peşmerge komutanı Simêl Boseli yaptığı açıklamada “Değişik görgü tanıklarından elde ettikleri bilgilere göre, mezarlığın Şii Kürt bir aileye ait olduğunu, burada aile IŞİD tarafından topluca katledildikten sonra gömülmüş” dedi.

Şengal Kaymakamı Xelil Şivan konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Mezarlığın tespit edildiğini, Kürdistan Enfal Bakanlığı (Enfal: Kürt soykırımı) ve Birleşmiş Milletleri’nin ilgili kurumlarının açmasını beklediklerini” söyledi.

3 Ağustos 2014‘te IŞİD teröristleri Şengal ve çevre köylerine baskın yaparak 7 binden fazla Ezidi‘yi esir aldı. Bunların bir kısmı katledilirken, bir kısmı esaret altında, bir kısmının da hala akibeti bilinmiyor.

3 bin 880 Ezidi Kürdistani savaşçılar tarafından değişik yollarla IŞİD‘den kurtarıldı. Bugüne kadar 30 toplu mezarlık bulundu, bu mezarlıklarda binden fazla cenaze tespit edildi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d