Kadın cinayetlerinde artış: Ocak ayında 37 kadın öldürüldü

Read Time:1 Minute, 23 Second

Erkekler ocak ayında 37 kadını öldürdü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetlerinin arttığına dikkat çekiyor

 

Ocak ayında 37 kadın öldürüldü

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, ocak ayı raporunda 37 kadının öldürüldüğünü duyurdu. Platform tarafından yapılan açıklamada, “Bu ay tam 37 kadın öldürüldü. Kadın düşmanı söylem ve politikalar, OHAL dönemi kadın cinayetlerinin artmasına, aynı oranda kadın cinayetlerindeki vahşetin artmasına sebep oluyor diyorduk, bu ay 37 kadının öldürülmesiyle buna bir kez daha şahit olduk” denildi.

İstismar ve ölüm

Platform raporunda şu bilgi notları yer aldı:

Çocuklar bulundukları alanda, okullarında, oyun oynadıkları caddelerde istismara uğruyor. Uşak’ta ve Antalya’da çocuklar okullarında taciz edildi. Bu ay Van’da daha 4 kilogram ağırlığındaki yeni doğan bebek istismara uğradı.

Hastaneye getirilmesiyle, uğradığı istismar sonucu yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Samsun’da bir çocuk kaçırılarak tecavüze edildi. Adıyaman’da 6 yaşında anasınıfına giden bir çocuğa tecavüz edildi. Yeni doğan bebeklere kadar uzanan bu istismarı AKP Hükümeti görmüyor mu?

AKP Hükümeti çocuğun yüksek yararını gözetmeli, Çocuk Koruma Kanunu ve Lanzarote sözleşmesi esas alarak hareket etmelidir.

14 kadın cinsel şiddete maruz kaldı

Ocak ayında 14 kadına cinsel şiddet uygulandı. Kadınlar bulundukları her alanda cinsel şiddete maruz kalıyor. İzmir’de bir kadın çalıştığı iş yerinde taciz edildi. Ankara’da bir kadın halk otobüsünde şoför tarafından tecavüz edildi. Kadınların yanında yer alan politikaların geliştirilmemesi, uygulanmaması tacizcilerin önünü açıyor. Aydın’da daha önce tacizden beraat etmiş bir kişi, bu ay başka bir kadını taciz ederken, Tekirdağ’da da bir kişi farklı zamanlarda iki kişiyi taciz etti.

OHAL döneminde kadın cinayetlerinin artıyor, cinayetteki vahşette artıyor. Kadınlar boğularak, darp edilerek, silahla türlü işkencelerle öldürülüyor. Ocak ayında öldürülen kadınların yüzde 70’i silah ve kesici aletle öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 24’ü 35 yaşın altındaydı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: