​ACI OLAN BİBER OLSUN..

Read Time:1 Minute, 28 Second

Acı deyince ilk olarak aklımıza yeşiliyle, kırmızısıyla kurusuyla, tazesiyle biber gelir.. Mayalar başta olmak üzere 9000 yıldan beri çeşitli uygarlıklar biberin bu acı özelliğinden yararlanmışlardır.. Yararları saymakla bitmez. Yazmaya kalksak sayfalar yetmez. Ancak biberin kendisi ve acısı sağlıklıdır, vücudun dostu ve bir çok hastalığın ilacıdır..
Bir de başka acılar vardır. Kesilen bir yerimizin acısı, ölüm acısı, ihanet acısı… Yaralayıcıdır, üzücüdür.. Çürümüş, bozulmuş, tadı bozulmuş bir yiyecek maddesine de acımış deriz.. Hıyar ya da salatalık acısı gibi örneğin.

Yaşamımız boyunca bir çok acıyla karşılaşırız… Kaçınılmaz olarak da yaşarız.. Yeter ki çürüten, kokutan, sağlıksız acılar olmasın.

Örneğin bu coğrafya çok acılar gördü, yaşadı. Yerleri, yurtları talan edilen, canları, malları elinden alınanları gördü. Yaşları büyültülerek veya küçültülerek infaz edilenleri gördü. Hiç bir hukuka,insanlığa sığmayan vahşetlere tanık oldu, yaşadı.

Barış,eşitlik isteyenlere ödetilen bedelleri gördü.

Tecavüzleri gördü, katliamları gördü, yıkımları yaşadı. Torunu yaşında ki çocukların arasında elleri kelepçelenmiş insanları görüyor hala. Daha da görecektir..Yaşandıkça acılar da görülecek, acılar da yaşanacaktır. Sağlıklı yarınlar için belki yaşanmalıdır da.. Yaşamdan ve barıştan yana olan insanın direngen yapısı bunlarla baş edebilir. Yeter ki yaşananlar çürümeye, bozulmaya yol açmasın. 

Ancak bir yanlışı büyütmenin yolu o yanlışı savunmaktan geçer. İşte bunun izahı yoktur, çürümenin başlangıcıdır.. Yolsuzlukları, hukuksuzlukları, vahşetleri.. Görmemek ya da sahiplenmek, savunmak ise çürümenin ta kendisidir.

Söz gelimi bu kadar acının,yolsuzluğun yaşanmasına kör-sağır hatta neden olanların,  hamasetlerle toplumu boğanların, varlıklarını hep başkalarını suçlamak üzerine inşa edenlerin yolsuzlukları bir bir ortaya saçıldığında ört bas etmeye çalışmaları, o da yaptı, bu daha çok yaptı yarışına girmeleri çürümüşlüğün geldiği noktadır..

Bu yüzden kendi adıma diyorum ki yürekler acımasın, vicdanlar kurumasın, beyinler çürümesin. Ve acı olacaksa biber olsun. Tek değil tüm dillerden tüm insan yüreklere selam olsun.


Kadir DAĞHAN -MEZOPOTAMİA NEWS 

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: