KOBANE KAZANACAK DEMİŞTİK

Read Time:2 Minute, 30 Second

img_1873

Kobane, ezelden beri üstünde yaşadığımız kadim yurdumuzdur. Hangi güç ne adına, hangi hak ve hukukla yurdumuza saldırıyor? Saldıranlar zalim, ahlaksız ve onursuzdurlar. Onların Tanrıları olsa, olsa petrol, para, türkizm ve arabizmdir. Erdoğan ile Davutoğlu, Türkiye’nin dış ve iç politikasını Kürd düşmanlığı üstünden yürüyor.

AKP’li Kürtlere hatırlatmak gerek. Hâlâ o partide nasıl duruyorsunuz? Dilini inkar eden ve dilinde eğitim hakkına bile saldıran partin ve devletin, dinine de tecavüz ediyor ve seni her gün aşağılıyor demek değil midir?.

Cehennem köpeklerini kadim Kürd yurduna saldırtan AKP’ye soruyoruz. Beyniniz ve yüreğiniz var mı, varsa Kobane ve Şengal karşısında nasıl çarpıyor? Bu organlar vicdanı harekete geçiriyor mu? Vicdanınız yoksa dininizin bir anlamı olabilir mi? Çünkü vicdan tüm dinlerden, ideolojilerden ve tüm felsefelerden üstündür. Vicdanınız yoksa insanlığınızın bir anlamı olabilir mi?

Sosyalistlere soruyorıuz. Devrim ve devrimciliğin de bir ahlakı yok muydu? Ezilenlerin ve yurdu işkale uğrayanların yanında yer almak değil miydi devrimcilik? Çağın en barbar, en alçak canileri İslam adına Kürtlerin binlerce yıllık kadim yurduna barbarca saldırırken dünya sol hareketleri, sözde hümanist hareketler nerdeler?

Dindarlar nerde? Dindar ve insan olmanın da bir ahlakı yok mu? Bu sıralar insan olmanın ve vicdan sahibi olmanın temel ahlakı Kobane karşısındaki tutum değil mi?

İŞİD’in İslam’ı temsil edemeyeceğini söyleyen Türk ve dünya islamcıları nerde?

Bu cehennem köpeklerine karşı sesiniz çıkmıyorsa nasıl islamcısınız? Tecavuz, kadın pazarlama, cocukları boğazlama Tanrı’nın emri olabilir mi? İslam’ın bir “Hoş görü dini” olduğunu söyleyenler bu söylemi neye dayandırıyor? Bu iddia koca bir yalan değil ise niye duruyorsunuz?

Vijdanınız Kürdistan’da olup biten sapıklıkları görmüyorsa neyi görüyor? Kadının bir tek tel saçı sizi tahrik ediyorda boğazlanan bebeler sizi tahrik etmiyor mu?

Vicdan acıları görmeli, vicdan ezilenleri, haksızlıkları zulümleri görmeli. Komşu halkın acısını duymayan, görmeyen vicdanlı olabilier mi?

Kişiyi kendi davranışları, yaşadıkları ve gördükleri hakkında bir yargıya iten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerinden yargılama yapmasını sağlayan güçte vicdan değil mi?

Peki Tanrı vicdasız birisine, üstüne üstlük ” Kes öldür, tecavuz et, ölürsen de cennette geleceksin kulum, bak sana kadınlar verecem” mi diyecek?

Ve Tanrı diyecek ki “Sen vicdansız ve ahlaksız kulumsun, benim adıma başkasının kadim yurduna saldırdın, bebeleri boğazladın, tecavuz ettin al sana cennette istediğin kadar kadın ve sonsuz bir hayat” mı diyecek. Böyle bir Tanrı olabilir mi? Evreni yaratmış bir Tanrı’nın bu sapıklara ihtiyacı ya da mükafatı olabilir mi?

kobani surucTürban için kıyamet koparan kadınlara sormak gerek. insanlar beyinlerinde bir iç mahkeme ile doğarlar. Kobane’de ki direnen kadını selamlayamıyorsan gözlerin ve beynin var mı? Şengal’de kadınların ırzına geçirilmesine sessiz kalıyorsan insan ve muslüman olmanın ne anlamı olabilir? Tanrı adına tecavuz ve kıyım mubah olabilir mi? Oysa Tanrı zayıfları koruma güdüsü, sevgi, vicdan, ışık, hak ve hukuk olmalıdır. Sahtelikleri, acımasızlıkları, haksızlıkları, ahlaksızlıkları, yalanları Tanrı adına yaparak sadece zavallıları kandırabilirsiniz. Bir zamanlar Batı’da sizin şimdi yaptıklarınızı yapanlar tarihin çöplüğüne atıldılar.

Kürtler insanlık değerlerini temsil eden yeni bir paradigma yaratıyor. Kürtlerin trajedilerle dolu yüzyıllık parçalanmışlık hali son bulacak. Hayat ve moral değerler silsileleri asıl mutluluğun öldürmek değil, korumak, yaşatmak ve paylaşmak olduğunu söylüyor. Kürd halkının ana yurduna, onuruna, ahlaki değerlerine karşı faşist IŞİD-AKP ortaklığı Kobane’de hüsrana uğrayacak.

Aydın DERE.

dere@bluewin.ch

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: