Suriye’de çözüm için yapılması planlanan Cenevre görüşmeleri ertelendi.

Read Time:1 Minute, 25 Second

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yapılan kapalı oturumda, İsviçre’nin Cenevre kentinde 8 Şubat’ta yapılması planlanan Suriye barış görüşmeleri 20 Şubat’a ertelendi.

BMGK Dönem Başkanı İsveç’in BM Daimi Temsilcisi Olof Skoog ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura toplantının ardından soruları yanıtladı.
Basın toplantısında ilk söz alan BMGK Başkanı Büyükelçi Skoog, Konsey üyelerinin De Mistura’nın çalışmalarına tam destek verdiğini belirtti.

Toplantı öncesinde, BMGK’nın, Rusya’nın sunduğu Astana’daki Suriye barış görüşmelerinin sonuçlarıyla ilgili tasarısı üzerinde çalıştığını anlatan Skoog, önemli olanın görüşmelerin ardından yapılacak turun BM’nin himayesinde gerçekleştirilmesinin teyit edilmesi olduğunu kaydetti.

Özel Temsilci de Mistura da Cenevre’de 8 Şubat’ta yapılması planlanan barış görüşmelerinin 20 Şubat’a ertelendiğini bildirdi.

De Mistura ertelemenin, “30 Aralık ateşkes anlaşmasını pekiştirmek, rejime (Suriye) ciddi şekilde tavizler vermesi için şans vermek ve muhalefete delegasyonunu birleştirme konusunda zaman vermek” amacıyla yapıldığını ifade etti.

Toplantıyla ilgili davetlerin 8 Şubat gibi yapılacağını ve muhalefetin tarih konusunda anlaşamaması halinde kendisinin delegasyonu belirleyeceğini bildiren De Mistura, “müzakerelerin mümkün olduğunca kapsamlı olmasını sağlamak” amacında olduklarını ve daha önce olmadığı şekilde kadınların da dahil edileceğini söyledi.

De Mistura ayrıca, Suriye’deki ateşkesin oldukça etkili olduğunu vurguladı.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da toplantı öncesinde yaptığı açıklamada “Cenevre görüşmelerinin ertelenmesinden endişe duyuyoruz ve görüşmelerin temellerine zarar verilmesinden endişe duyuyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Geçen hafta, Rusya, İran ve Türkiye’nin öncülüğünde, Kazakistan’ın Başkenti Astana’da Kürd’lerin davet edilmediği, Suriye rejimi ve Türk Devleti denetiminde olan sözde muhalefet temsilcilerinin de katıldığı Suriye barış görüşmeleri gerçekleştirilmiş, görüşmelerin sonucunda toplantıya öncülük eden 3 ülke, Suriye rejimi ve muhalefetin 30 Aralık ateşkesine uyumunu izleme konusunda anlaşmaya varmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçen hafta yaptığı açıklamada, Cenevre’de yapılması planlanan görüşmelerin 8 Şubat’ta gerçekleştirileceğini bildirmişti. Ancak Türkiye’nin Kürtleri bu süreç dışında tutma isteği görüşmelerin ertelenmesine neden olduğu tahmin  ediliyor.

 

Mezopotamia NEWS

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d