Suçlu kim?

Read Time:2 Minute, 34 Second

TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR DİYENLER İÇİN,BUGÜNÜN YAHUDİ’Sİ, SUÇLUSU, SOLCULAR, DEMOKRATLAR, ALEVİLER VE KÜRTLER’Mİ OLACAK ?!

Dün akşam alman kanalı zdf de otuzlu yılların alman nazi iktidarının yükselişinde yaşanan dramatik olayları anlatan bir filim izledim.

Bilenler bilir, alman faşizmi yükselişini ve propagandasını iki  denklem üstüne kurmuştu. solcular ve yahudiler. yahudiler yüzlerce yıl öncesinden o topraklara yerleşmiş dinleri dışında her hangi bir almandan farkı olmayan insanlar konumundaydı. öyle ki yüz yılların birikimi almanyaya özgü alman yahudilerinin konuştuğu,almanca ağırlıklı ibranice etkisinde bir yüdiş dilleri bile vardı.

Faşizmin nazi almanyasında damagasını vuran saf ırka dönüş (ari), etnik farklılıklardan arınma temelli,tamamen saçma sapan propaganda temelli ulusalcı, ırkçı, milliyetçi tezleri, birinci dünya savaşından yenik ve büyük bir yıkımla çıkmış alman halkının önüne yeni ve kurtarıcı bir kimlik olarak sunulmuştu.

Savaşın ve yenilginin gerçek katillerini kollayıp koruyan bu politika, çaresiz ve bilinçsiz vede öfkeli alman halkını rahatlıkla yanına çekmiş,başından savaşa ve emperyalizme karşı olan, halkaların kardeş olduğunu savunan,aslında savaşın farklı devlet emperyalistlerin çıkarları ve yayılmacı amaçları için çıkarıldığını savunan  solcuları hedef almış ve yıkımın nedeni olarak’da, sırf farklı inançlarda olduğu için azınlık bir dini gurup olan yahudileri hedefine koymuştu. asıl savaş suçlularının arayıpda bulamadığı bu durumu,tüm güçleriyle sonuna kadar desteklediler.

Alman kapitalizmin aç gözlü yayılmacı politikası, karşı cephede yer alan diğer yayılmacı yeni sömürgeler ve kazanma hırsına bürümüş,aynı fakat amaçta farklı kapitalist ülkelere karşı, kapitalizme ayak uyduramamış ve onlardan çok çok uzak eski osmanlı devletini de aynı duygular ve temeniler, umutlar içinde iktidarda  devleti yöneten turan hayalcisi enver paşa desteğiyle kendi yanına çekmiş, felakete sürüklemiş, birlikte savaşıp sonunda yenilmişlerdi.

Birinci dünya savaşının getirdiği yıkımı, can düşmanı gördüğü kesime yıkan alman faşizmi, herkesin bildiği gibi ikinci dünya savaşı ile param parça olmuş ve savaşın sonunda ikiye bölünmüştü.

Bugün hala psikolojik travmasını üzerinden atamayan alman halkının geçmişi soy kırım ve barbarlığı bir gölge gibi kendini takip etmektedir. asla faşizme geçit yok, temelli toplumsal mutabakatın içinde olan almanya,geçmiş nazi barbarlığını hiç unutmamış ve yeni nesillere, büyük bir titizlikte, birdaha yaşanmaması için aktarmaya devam etmiştir.

Dün akşamki izlediğim filim, yeni nesillere, geçmişteki yaşanılan trajedilerin asla unutulmaması üstüne, gerçek hayatta yaşanmış bir dramı anlatıyordu. kalbinde az bir insanlık kırıntısı kalmış herkesi etkileyecek bir gerçek hayat hikayesiydi izlediğim…

Înanın filmi izlerken, sanki o dönemleri bugün bu ülkede yaşayacakmışız hissine kapıldım. o filimde ki yahudiler,çingeneler, polanyalılar ve diğer azınlıkların yaşanmışlıklarını seyrettikçe, ülkemizdeki alevileri, kürtleri, ermenileri, ezidileri, asurileri, lazları, çerkezleri, pomakları, boşnakları bir, bir saf türk arayışına itilişlerini, ölüm tezgahlarından geçirilişlerini, saf ırk ,gerçek müslüman arayışlarını, toplama kamplarını, yapıla bilecek insanlık dışı işkenceleri, ola bilecek tüm felaketin tek tek resimleri geçti gözlerimin önünden.

Ne diyor bu adam! kafayımı yemiş demeyin ! 

Geçmişte,ermeni soy kırımını, ağrı, amed, dersimde kürtlere yaşatılan jenositi, marşı, sivası, çorumdaki alevi katliamlarını, avrupa göbeği bosnadaki etnik zorbalığı katliamları, surda, cizrede, nusaybinde, yapılan acımasızca katledilişleri ve hala bugün ISİD vahşetini devlet baskısını gördükçe ve nefertin, kinin, ırkçılığın, kamplaşmanın adım, adım bir diktatörlük macerasına yürüdüğünü fark ettikçe, her şeyin, ama her şeyin bu topraklarda olma olasılığı mümkündür diyorum.

Gözünü kapatan, görmemezlikten gelen, susan herkesin, ola bilecek tüm felaketlerin ve yaşanmışlıkların suç ortağıdır.

Çocuklarımızın geleceğini karartmayalım hayır’lı gelecek temennisiyle…..

Erkan Polat mezopotamia news 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: