OLAĞANÜSTÜSÜ HAL ALTINDA REFERANDUMA GİTMEK.

Read Time:1 Minute, 18 Second

Bazı anayasa maddelerini oylamak için,muhtemelen nisan ayının ilk haftasında halk oylamasına gidilecek,iktidar kanadında bu oylamanın kesin evet çıkacak kanaati hakimdir,fakat bu kanaatin hakim olması,anayasanın evet oyu alarak çıkması meşru değildir.

Neden meşru değildir,çünkü siyasi partiler,yorumcular,akademik çevreler,sendikalar ,sivil kitle örgütleri,gazeteler,iktidarın ve olağanüstü halin baskısının ve tehdidi,altında özgürce,kendi düşüncelerini ifade etmek ve kitlelere ulaşmak imkanı yoktur,bu kurumlar düşüncelerini özgür ve serbest ifade etmedikten sonra bu referandumun meşru olduğunu söylemek son derece imkansızdır.

Baskı,tehdit,yıldırma ve korkutma altında,yapılan halk oylaması evet çıkarsa bile meşru değildir.Neden meşru değildir ,zira sen baskı yıldırma ve tehdit ortamını oluşturarak olağanüstü yaşama geçirirsen, her türlü tecavüz ve tehdidi halka ve insanlara dayatırsan,bu insanların,özgür düşüncelerini sandığı yansıtmaları beklemek hayaldir, resmen munafıklıktır.

Erken seçim vekillere tehdit olarak dayatırsan,kendini vazgeçilmez olarak,halkın beynine sokarsan,her türlü propaganda araç ve gereçlerini pervasızca kullanırsan,bu adil olmaz ve referandumu meşru hale getirmez,onun için şartlar eşit olmadığı için bu referandumun meşru olduğunu söylemek son derece mümkün değildir.
Ha bu referanduma Kurd ve Kurdistan açısında baktığımızda asla ve kat’a meşru olduğunu söylemek kesinlikle mümkün değildir,zira oylanacak bu ana yasa maddelerinde,Kurdlerin hak ve özgürlüklerini rahatlatacak bir maddeye rastlamak mümkün değildir .

Oysa Kurdlerin anayasada kimliklerin tanınması talebi ve beklentisi vardı,Kurd ve Kürdistan’a statü verilmesi,ana dilde eğitim ve öğretim hakkı,kendi topraklarında demokratik ve özgür yaşamak talepleri vardı,işte Kurd ve Kürdistan’a hiç bir hak ve özgürlük getirmediği için,bu referandumun meşru olmadığını haykırıyoruz ve referandumda HAYIR diyoruz.

 

DİYADİN FIRAT-MEZOPOTAMİA NEWS 

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: