TÜRK DEVLET SİSTEMİNİN KÜRD AÇMAZI.

Read Time:2 Minute, 38 Second

Türk devletinin içinde bulunduğu kısır döngü, tabulaşmış sert kabuk, içinde barındırdığı her şeyi kendine benzetiyor. Buna göre siyasal, kültürel, sanatsal bütün varlıklar belirlenmiş bu çerçeve içinde dönüp duruyor, hep başa, tekrar başa, bütün kavramlar birbirine bulaşıyor, benzeşiyor ve aynılaşıyor. Kuşkusuz bu kısır döngünün en başlıca sebebi Kürd korkusudur. Türk devleti kurulduğu zaman belirlediği Kürd düşmanlığı ve hedeflediği son nokta ve şartlar her ne kadar değişirse değişsin zihniyet değişmemiştir. Çünkü kurulan sistemin içinde kürd’ü barındırmayan, yaşamayan, canlı olmayan bir şeydi.

Dolayısıyla bütün sistemler kendi kuramlarını ilişki içinde oldukları insanlar aracılığıyla çağa, döneme ve zemine göre değiştirmeyi, geliştirmeyi varlık sebebi görmüşlerdir. Sistemlerini insanla ilişik hale getirip yaşayan dönüşen bir mekanizmaya çevirmişlerdir. İnsana düşmanlaşan, onu gözetmeyen bütün sistem ve doktrinler kaybetmişler veya etkisizleşmişlerdir.

Benzer merhalelerden geçmiş ülkelerde karşılaşılan ve yerel doktrinlerden sayabileceğimiz Türk devlet’inin kendine özgü Kemalizm harmanlı ulusalcılık-ırkçı cumhuriyeti soyutlayarak onu kutsal bir tabu haline getirmiş ve ürettiği katı siyasal anlayışı koruyacak güçlü yapılar kurmuştur. Bunların başlıcaları türk islam sentezli eğitim, güvenlik ve yargı kurumlarıdır. Katı bir şekilde organize olmuş bu kurumlar sistemi acımasızca savunma üzerine kurgulanmışlardır. Özgürlük ve değişim taleplerinin darbelerle karşılık bulmasının temel mantığı da sistemin kendini koruma güdüsüdür. Aynı dönemde kendisi açısından dünyada yaşanan değişimler ve merhalelerin hiçbir önemi yoktur. Sadece sistem ve düşmanları vardır. Kısacası hep savaş halindedir sistem var olmak için mutlaka savaşmalıdır. Peki bu savaşı da kime karşı yapmaktadır elbette Kürdlere karşı !

Sistemin belirlediği kurallar içinde hayat bulamamış Kürdler, kürdistani yapılar direk veya dolaylı yollardan sitemin hedef tahtasına konulmuştur. Sisteme dayanan sağ, sol, liberal, İslami bütün yapılar altında şekillendikleri korkunun şeklini almaya başlarlar ve sistem içinde var olan bazı yapılar siyasal partiler örneğin chp gibi sistemin ulusalcı içeriksiz laikçiliğini umutsuzca müdafaa etmeye çalışırlar. Veya mhp ve diğer düzen partileri gibi sistemin sert ve tekçi yüzünü kendi bakış açılarına göre sahiplenirler.

Bu kesimlerin en muhalifleri olan siyasal İslamcıları ise iktidar olana kadar muhaliftir. Fakat devletin kudretli gücüne sahip olunca verdikleri tavizlerden geriye pek bir şey kalmaz “Devletçileşirler”ve sistemi yamamaktan başka kaygıları da kalmaz. Aslında bu yaşanan son katliyamlar odaklı temel çatışmanın asıl açıklaması da budur. Miadı dolmuş kullanılmış Amerikancı derin devletin tasfiye edilip yerine gıcır gıcır Amerikancı derin devletin konulmasıdır. Bunun bu iktidar döneminde yapılması sadece tesadüften ibarettir. evet bu iktidarda şartlar daha uygundur ama kimse başka bir iktidarda yapılamayacağını söyleyemez.

Sisteme en muhalif kesim olarak görebileceğimiz kürdler ise büyük güç dengeleri arasındaki çatışmalarda en çok hırpalanan kesim olmuştur. her darbede öç alınan kesim onlardı ve bu son olarak 15 Temmuz’da kurgudan İbaret olan askeri darbedede sistemin hışmına uğrayan, acımasızca katliamlardan geçirilen ve siyasi tutuklamaların devam eden bir süreci yaşamaktadır.

Kürdler sistemin bu denli kanlı ve acımasız yüzüyle boğuşurken sosyalistlerde çoğu kez sistemin kapsama alanında temel argümanlarını yitirmiş sıfırlaşmışlardır. sistemin tabu haline getirdiği konularda kendi konforu için sistemin bakış açısını sahiplenmiş ve son dönemde Kürd meselesinde kendine sosyalist diyen bazı kesimlerim “kör ve sağır”rolü yapmasının temel manası da budur. Bir diğer sebep ise korkudur, sistemle “çift”leşme, egemen, baskın güce kendini teslim etmeleridir, korkup benzeşmeleridir…

Son olarak şunu diyeyim, ülkenin egemen siyasal kültüründe söz sahibi olan kurum, kuruluş, parti, özel ve tüzel kişiler size sesleniyorum, korkunun ecele faydası yoktur. Onurlu olun, onurlu olan dönmez dönüştürür !

 

 

FECRİ DOST – MEZOPOTAMİA NEWS

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: