QAMIŞLO – Kuzey Suriye gençlik hareketleri ve örgütleri, Kuzey Suriye Gençlik Konseyi Kurucu Meclisi’ni ilan etti.

Read Time:1 Minute, 41 Second

Kuzey Suriye’de bulunan gençlik hareketleri ve örgütleri, Qamişlo’da bulunan Spor Birliği binası önünde düzenledikleri basın açıklamasıyla Demokratik Federal Sistem içerisinde yer alacak olan Kuzey Suriye Gençlik Konseyi Kurucu Meclisi’nin kuruluşunu ilan etti.

Açıklama metni Rojava Gençlik Birliği Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Akif Şerîf tarafından okundu.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“‘Halkların baharı’ sürecinde gençlik öncülüğünde bütün halklar şovenist iktidara karşı alanlara akmış ve özgürlük isteğini haykırmıştır. Suriye rejiminde değişiklik olmasını isteyen bütün Suriyeli gençler alanlarda hazır bulunmuş ve bütün halk kesimlerini kucaklayan demokratik bir Suriye inşasında yer almak istemiştir.
Ancak hiçbir demokratik projesi olmayan ve kendini muhalif olarak tanıtan bazı çevreler gençliğin enerjisini dış güçlerin çıkarları doğrultusunda kullanmıştır. Bunun sonucunda da Suriye iktidar ve mezhep savaşlarını yaşandığı bir alana dönmüş, nihayetinde de DAIŞ, El-Nusra gibi çete örgütleri ortaya çıkmıştır.
Kuzey Suriyeli gençler olarak devrimin ilk günlerinden çok yönlü demokratik projeleri esas aldık. Bu temelde Kuzey Suriye ve Rojava’da 19 Temmuz devriminde yer aldık. Demokratik Özerklik Yönetimi sistemi Suriye halklarının taleplerini ve hayallerini yerine getirmiştir.
Bununla beraber Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi’nin ilanı, Suriye krizini çözüme kavuşturmak için tarihi bir adım olmuştur.
Suriye’de akan kanın durması ve kriz halinin sona ermesi için MSD Gençlik Bürosu, PYD Gençliği, YCR, Suriye Kürtleri Demokratik Sol Partisi, Kürdistan Liberal Gençlik Birliği, Kürdistan Ulusal Gençlik Topluluğu, Kürdistan Barış ve Demokrasi Partisi Gençliği, Süryani İlerici Gençlik Birliği, Arap Ulusal Konseyi Gençlik Bürosu, Suriye Demokratik Modernite Partisi Gençliği, Kürdistan Emekçiler Partisi Gençliği, Özgür Ulusal Birlik Partisi Gençliği, Kürdistan Yeşiller Partisi Gençliği, Kürt Gençlik Birliği, Kürdistan Yenilik Hareketi Gençliği ve Asuri Partisi Gençliği olarak Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi içerisinde yer alacak olan Gençlik Konseyi Kurucu Meclisi’ni ilan ediyoruz. Bu meclis, gençliğin Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi içerisindeki rolünü oynaması için Kuzey Suriye düzeyinde gerçekleşecek olan Gençlik Kongresi ile bütün gençlik hareketlerine ilişkin bir tüzük oluşturacaktır. Bu meclis Demokratik Ulus ilkelerine inanan bağımsız şahsiyetler ve topluluklara her zaman kapısını açık tutacaktır.
Bütün bağımsız şahsiyetler, örgütler, hareketler ve bütün Suriye gençliğine çağrımız gerçekleşecek olan kongrede yer almalarıdır.”
ANHA-QAMIŞLO.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: