​YENİ BİR DÜNYA KURULUYOR VE KÜRTLER ORADA YERİNİ ALIYOR !

Read Time:3 Minute, 52 Second

Bugün görevini devreden TÜSİAD eski başkanının konuşmasını dikkatle izledim.küresel gelişmeleri kendi gözünden değerlendirirken üzerine parmak bastığı ve belli’ki canlarını çok yakan durumdan, kendilerince liberal dünya düzenin çatırdamaların getirdiği sonuçlardan çok rahatsızlar.emeğin gücü ve söz hakkının dışlandığı bir demokrasi kavramı iflas yolunda ilerlediğinin itirafı açık ve netti.

küresel kapitalizm,kendi klasik kalıplarını dönüştürememenin telaşı içinde ulusal emperyal sermaye çıkar kalıplarına geri dönüşümünü, sil baştan yapıyor.küçük ölçekli gelişen ulusal kapitalizmin küresel bağımlılığı da doğal olarak sermeyenin ulus emperyal kimlik ilişkisi menfaat ilişkilerindeki rekabetin tıkanıklığında yeni yol haritaları bulmakta bocalıyor.çünkü dış faktörlerin dinamik sermaye akışı, ulusal bazda çelişkilere bağlı olarak ulusal düzlemde boyunu aşıyor.
sermaye akışının ulusal sınırları içindeki uluslar arası işbirliği,bir başka ülke sınırları içinde çıkar çatışmalarını körüklüyor.örneğin,her hangi bir uluslar arası sermaye gücü türkiye de ciddi yatırımları olmasına rağmen,aynı güç ırak kürdistanın da,kürt sermayesinin çıkar ve kaygılarını gözeten yatırımları yapmaktan çekinmiyor.
sermayenin uluslar arası dengesinde bu bir şekilde işbirlikçi sermayeler için tolere edile bilirken sermayenin uluslar arası kar bölüşümü yeniden ulus kimlikleri kazanması başta az gelişmiş ulus sermayelerinin rekabetinde uzlaşmaz çıkar çatışmalarına dönüşmesi kaçınılmaz oluyor.göreceli rekabet direk sermaye çıkar çatışmasına yol açar.TÜSİAD ın üstü kapalı gaygılarını bu temelde değerlendirmek gerek.Irak kürdistanın da ki başta petrol tesisleri olmak üzere, teknolojik yatırımlar her ne kadar türk vb. sermayesinin öncülüğünde geliştirilse de,sermayenin ana faktörleri kendi ulusal sınırlarına yeniden dönüşü,bölge kapitalist çıkarlarını ,çelişkilerini de bir o kadar körükleyecektir.burada temsiliyetin önemi artacak ve kürt sermayesi yetki ve çıkar ilişkisinde kendini direk muhatap kılacaktır.
birde bunun siyasal boyutlarında görünür hala dönüşmesi,artçı depremlerini de birlikte getirecektir.emperyalizm siyasi konjüktüre göre kendini belirlemesindeki en büyük faktörde kürt sermayesinin kendini yönete bilirlilik noktası belirleyici olacaktır.siyasal başarılar,kürtlerin uluslar arası boyuttaki prestijini artıracaktır.
türk sermayesinin en rahatsız olduğu nokta budur.çünkü türkiye de kendi kürtleriyle kanlı pıçaklı olmuş siyasetin beceriksizliği ve kürtlerin ve siyasi yapılarının ortak yaşam alanlarından izole edilmiş olması,cumhuriyetin ana damarı laik devlet ve demokrasi çivilerinin yerinden oynaması ,türk sermayesinin tüm argumantalarını uluslar arası bazda gücünü zayıflatmıştır.başta kendi ülkesi olmak üzere kürt coğrafyasında yaşanan kanlı bıçaklı hali onun yeterlilik payının siyasi yansıması şöven ve ırkçı politikaları uluslar arası sermayesine güven vermemektedir.
gerek ISİD ve benzeri köktenci feodal en vahşi gericiliğin kontrol edilemez kaosunu sonlandırmak ve yeni bir orta doğu çıkar mekanizmasını kurmak için bölgenin kilit noktası kürt halkının istikrarlı bir ilişki içinde olması şarttır.türkiye gibi ulusal damarlarını hatta şöven çıkar sermaye yayılmacılığını,istemesine rağmen dönüştürememiş olması,yadırganması,uluslar arası güçlerin kürt politikası ve  kürt siyasetinin yanında yerini alması kaçınılmazdır.
kısacası türk sermayesi ve devleti AKP ve MHP politikalarıyla kendi kısır dünyasında tamamen küresel yalnızlığa bürünmüştür.bu bazda liberal küresel sermayenin son kalesi avrupanın gelecek oluşumlarda nasıl bir tavır alacağını söylemeye gerek yok sanırım.
kısacası türkiye ,en sonunda çok önemli bir karar aşamasına girmiştir.artık şunu noktayı rahatlıkla koya bilirim.eskiden karalı davranmayıp eline yüzüne bulaştırdığı barış çabalarında ,kendi devlet politikaları sonucu,bizzat kendi sömürgeci koşulların yarattığı PKK veya benzeri siyasi yapılarla bir şekilde masaya oturmak zorundadır.fakat bunun şu andaki AKP ve MHP anayasası ve siyasi boyutuyla mümkün gözükmüyor.işte tüm kaygıları destekleyen ana çark burada yatıyor.ya bu devlet kendi geçmiş köhne sömürgeci politikalarından vazgeçecek yeni bir dünyada kürtlerle birlikte yer alacak yada ,yeni bir kaoslu türkiye ye gebe kanlı bir dönüşümde kör düğüm olarak bir pakistan ,afkanistan olarak kısır döngüler içinde kalacak.
burada kürtler yeni bir dünyada yer alacağı kesin.bunu bu saatten sonra hiç bir güç engelleyemez.ancak kanlı savaşı uzatır o kadar.bugün kürtle büyük bir sessizlik içindeyse ,bilinçli olmasa da kendilerinin yeni bir dünyanın beklediğinin çok iyi farkında…bu sesizliğe o kadar güvenmeyin.onlar yeni senaryonun adım adım işlemesinden çok emin.çünkü bu uğurda çok bedel ödediler.
burad işet kür sol ve sosyalistleri olarak,her şeye rağmen şu bilinci ön plana sokuyoruz.yeni bir dünyada,emeğin ve emkçilerinin siyasal alanda daha güçlü yer alması için her iki ulusun devrimcilerinin kenetlenmesi ve diğer ülkelerin, ortadoğu sol ve soyalistleriyle ortak bir dünya için çalışması çok önemlidir.
türkiye halkı varlık korkusunu ki bu konuda korkması yersiz, ancak sol ve sosyalitlerin ortak birliğiyle aşacağı kesin.çünkü türk sernmayesi ve burjuvazisi şöven ve ırkçı devlet anlayışına karşı korkak davranmış ve onların yanında yer almıştır.
bu ülkenin ortak mayası ve kardeşliği ancak sosyal şöven,ırkçı olmayan emeğin kardeşliği ilkesi içindeki sosyalist fikirlere veriecek destekle ancak kardeş bir ülke mümkün olur.bunu başara bilecekmiyiz bakalım göreceğiz.
türkiye emekçileri yolunu nasıl çizecek göreceğiz.burada tüm devrimci ve sosyalistlere,herkese kolay gelsin.sanırım yeterince konuya açıklık getirmişimdir.bölücülük bizde değil başka yerde bizzat yanı başınızda arayın.bulmak hiçte zor değil.ırkçılık böler,parçalar ülkeyi ! bunu anlamak o kadarda zor değil. 
Erkan Polat-tendurekpost

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: