Uluslararası Petrol Şirketleri Güney Kürdistan’taki kuyularını kapatıyor. 

Read Time:1 Minute, 4 Second

Al Monitor’de yer alan bir habere göre piyasa değerine göre dünyanın en büyük petrol şirketi Exxon Mobil Güney Kürdistan’taki 6 tesisinden 3’ünü kapatma kararı aldı. CEO’su Rex Tillerson’ın Trump’ın kabinesinde yeni dışişleri bakanı olacağı açıklanan şirket Süleymaniye’de bulunan Betava, Arbat ve Kara tesislerini kapattı. 
Kürdistan Demokratik Parti (KDP) dışişleri sözcüsü Hemen Hawrami Exxon’un Güney Kürdistan daki yatırımlarını azaltmasının politik bir nedeni olmadığını şirketin yatırım politikasından kaynaklandığını ifade etti.


‘KONTRAT SÖZLERİNİ TUTAMIYOR’

Hawrami, “Kürdistan petrol ve doğalgaz kaynakları açısından zengin bir yer. Şirketler burada çalışmak istiyor. Exxon doğalgaz alanında bizim bölgemizde büyümeyi hedefliyor” diye konuştu. 6 Aralık’ta Irak Merkezi Hükümeti tarafından açıklanan Petrol raporuna göre Exxon Güney Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne verdiği kontrat sözlerini tutamayacağı için bölgeden ayrılıyor.

IŞİD ile etkin mücadelenin başladığı Ağustos 2014’ten beri büyük petrol devleri Güney Kürdistan’dan çekiliyor. 2015’in sonunda ABD’li Chevron da bölgedeki bazı üretim tesislerini kapatmıştı. Hali hazırda küresel petrol şirketleri Güney Kürdistan’da 19 tesis işletiyor. Geri çekilmeler düşük petrol fiyatları yüzünden ekonomik sıkıntıda olan Güney Kürdistan Bölgesel Yönetimi için ağır kayıp olacak. Ekonomik sıkıntılarla boğuşan güney Kürdistan’ı bu işletmelerin de kapatılmasından sonra bir hayli zor günler bekliyor.

Rudaw’a konuşan analist Bilal Saeed ABD’li şirketlerin İran tesirinde kaldıkları için Irak yatırımlarını azalttıklarını belirtilyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: