SADECE ADALET BEKLEYEN BİR KÖY “ROBOSKİ”

Read Time:1 Minute, 23 Second

Bugün Roboski katliamının 5. yıl dönümü. Roboski katliamı 5. yıl dönümünü geride bırakarak 6. yılına da faillerin yargılanmadığı ve cezalandırılmadığı yeni bir yıla evriliyor. Roboski, 5yıl önce yitirdiği 34 canıyla herkesin hafızlarında Roboski eşittir katliam olarak kazınmış bir isim. Katliamın Roboski adıyla anılmasının sebebi ise olayın Roboski sınırlarına yakın yaşanmasıdır. Evet Roboski menşur oldu ama kendisine yapılan katliamla menşur oldu.

Roboskili katledilenler yok mu bu enfalin içinde? var elbette. Ancak Gülyazı (Bêjûh) köyünün yitirdiği can sayısı daha fazla bu katliamda. 8’i Roboski’den 11’i akraba olan 26 can, Gülyazı köyü nüfusundan eksilmiş bu katliamla. 34 can dile kolay. 34 ateş topu düştü yüreklere. 34 ananın gözyaşları sel oldu. 34 yürek yandı. 34 zülüm hançeri saplandı gönüllere. Öyleki her evden eksilen bir canın yerini 34 can almış. Nasıl mı? Her evde 34 fidanın içerisinde bulunduğu en az bir kapı büyüklüğünde olan çerçevelerin içine yan yana duran 34 fotoğrafa dayanarak söylüyorum bunu.

Yine bu katliamda evladını yitiren her annenin duygu ve düşüncelerini dile getirdiğinde yitirdiğinin evladının ismiyle başladığı ve devamında “Ben 34 şehidin de annesiyim” demesiyle bitiriyor sözlerini. Yazmakla, dile getirmekle bitirilebilecek bir hikaye değil Roboski katliamı. Ama bununlada sınırlı kalmadı hala Roboski her türlü zülüm ve siyasi soykırım’la yüz yüzedir. Roboski Katliam faillerinin yargılanmalarını beklerken katiller elini kolunu sallayarak ortalıkta dolaşmaya devam ettiler. Ama Roboskililerin kendileri yargılandılar. Yani öldürülenler Kürt olunca katiller hep korunup kollana geldik bu günlere kadar elbetteki adaletin tecelli etmesini beklemek tuz’un yeşermesini beklemek olacaktır. 

Bir kez daha bu katliamı yapanları,yaptıranları, emri verenleri, katilleri bilipte saklayanları Kınıyorum lanetliyorum . Dünya ahiret iki elimiz akamızda olacaktır bilesiniz.Bir kez bütün Roboski şehitlerini Rahmetle aniyor ailelerine baş sağlığı ve metanet diliyorum.


Fecri Dost -MEZOPOTAMİA NEWS 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: