PUTİN ERDOĞANI TERS KÖŞEYE YATIRDI.

Read Time:2 Minute, 51 Second

img_088024 kasım 2015 Rus Su-24 uçağının düşürülmesi yıldönümünde Rusya düşürülen uçağının yıl dönümünü kutladı. Bir Rus pilotuna karşı onlarca Türk askeri yaşamını yetirdi ve onlarcası da yaralı olarak Antep hastanesine kaldırılmış. Ayriyeten gün içinde ikinci bir saldırı daha gerçekleşmiş ve yine Türk medyasının haberlerine göre 7 asker yaralanmış ve aynı hastaneye kaldırılmış. İşte tam da Rus uçağının düşürüldüğü 24 kasım gününde Türkiye’de bulunan Türk askerlerine yapılan bombardıman elbetteki bir çok soruyu da insanın aklına getirmek tedir. Rusya düşürülen bir uçağa karşı onlarca zırhlı araç imha etti ve onlarca Türk askeri yaşamını yitirdi.

TSK nın açıklamasına göre suriye’de Fırat kalkanı güçlerine kimliğii belli olmayan ama Suriye ordusuna ait olduğu sanılan uçaklar tarafından Türk birlikleri bombalanmıştır deniliyor. Aslında burada Rusya intikam aldı diyemiyorlar hatta ellerinden gelse faili meçhul olarak ilan edecekler. Nitekim ülkelerindeki faili meçhullere alışkındırlar fakat onuda diyemiyorlar çünkü artık mızrap çuvala sığmıyor. Ya da eğer imkanları olsaydı diyeceklerdi ki kesinlikle YPG yapmıştır. Ama YPG’nin uçağı olmadığından dolayı ve Rusya yaptı diyemediklerinden dolayı kimliği belirsiz ama muhtemelen Suriye ordusu dur diyorlar. Bana göre asıl dikkat çeken doktorun tayyip erdoğan dan hala konuya ilişkin tek bir açıklama gelmedi acaba neden?

Neyse peki 24 kasımda yani geçen sene bu gün ne olmuştu kısaca bir göz atalım.

24 kasım 2015 tarihinde Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’ne ait Sukhoi Su-24M tipi uçağın 17 saniye sınır ihlali gerekçesiyle Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürüldüğü Erdoğan tarafından müjde verircesine böbürlenerek kameralar karşısında açıklamıştı. Ve bu Rus uçağının düşürülmesi bayram havasında Türkiye’de kutlanmıştı. Tayyip erdoğan kameralar karşısına geçmişti böbürlenerek yine ihlal ederlerse yine düşüreceğiz diyordu ve salondakiler dik dur eğilme türkiye seninle gurur duyuyor sıloganlarıyla yeri göğü inletiyorlardı .

img_1190

Türkiye Rus uçağını düşürürken NATO’nun kendisine sahip çıkacağını sanmıştı ve hemen NATO’yu olağan üstü toplantıya çağırmıştı. Ancak NATO olağan üstü toplantıdan sonra NATO genel Sekreteri’nin konuya ilişkin olarak bu Türkiye ile Rusya arasındaki bir sorundur dolayısıyla da Türkiye’ye yönelik herhangi bir saldırı söz konusu değil bu durumda NATO’nun müdahil olması sözkonusu değil açıklaması ile Türkiye’nin bu hevesi kursağında kalmıştı. Aynı zamanda 1950’li yıllardan beri ve Soğuk Savaş süreci sonrası ilk kez bir NATO üyesi ülke tarafından doğrudan Rus uçağı düşürülmüştü. Rusya, Suriye İç Savaşı’na müdahil olduğundan beri ilk ciddi kaybını bu olay neticesinde yaşadı. Türkiye burada uçağını düşürerek Rusya’nın kendisine misilleme yapmasını ve buradan da NATO’nun beşinci maddesinden yararlanmak istedi ama NATO bu provakasyonu gördü ve oyuna gelmedi. Artık Erdoğan tek başına kalmıştı ve Rusya’nın ağır yaptırımları ve tehditleri ile Başbaşa kalmıştı.

Öte yandan putin’in yürüttüğü Siyaset ve diplomasisinin başarısıyla bu uçak düşürülmesi hadisesinden sonra Türkiye ambar uygulanmıştı ve en sonunda Tayyip Erdoğan Putin’in dizlerinin dibine diz çökmesi ile hem siyasi hem askeri hem de ekonomik olarak bir çok taviz vererek ayriyeten tazminat da ödeyere Rusya’ya yalvar yakar özür dileyerek ilişkileri tekrar normalleştirmişti. İlişkilerin normalleştirmişti derken Rusya’nın uyguladığı ambargo’yu kısmi olarak kaldırmıştı ancak Putin bunun altında kalırmıydı? Elbetteki hayır.

İşte kameralar karşısına geçip oraya buraya tehditler savurarak eyyyy falan demekle olmuyor bu işler. Rusya bir yandan Şangay Beşlisi için yeşil ışık yakarken öte yandan da bütün tavizleri ve tazminatları aldıktan sonra nihai olarak Erdoğan’ı ters köşeye yatırarak düşürülen uçağının intikamını alınmıştır. Şimdi Erdoğan eyyyy Putin desin bakalım diyebilirmi? Yaaa işte böyle, sadece bağırarak çağırarak siyaset yapılmaz ve kimsede senden korkmuyor elin oğlu adamı böyle ters köşeye yatırır. Öldürülen bir pilota karşı onlarca Türk askeri ve düşürülen bir uçağı karşı onlarca zırhlı araç!!! Şimdi yine koyunlar diyecek ki dik dur eğilme türkiye seninle gurur duyuyor.

Fecri  DOST – Teletex News24 Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: