Erdoğan Suriyelilere Neden Tc Vatandaşlığı Vermek İstiyor?

Read Time:2 Minute, 46 Second

IMG_02812011 yılında arap dünyasında başlayan ayaklanmayla birlikte Suriye’de baş gösteren gösteri ve protesto eylemlerini görüp iştahı kabaran Erdoğan Yeni Osmanlıcılık hayalleri kurup üç ay sonra Emevi camii nde namaz kılmak istedi. Bu hayallerini gerçekleştirmek için de doğrudan Suriye iç savaşını körükledi, hatta bu gösteri ve protestoların iç savaşa evrilmesi’nde başat rol oynadı diyebiliriz. Fakat Surıye iç Savaşı’nın bu denli uzun sürmesi ve Beşar Esat yönetiminin öyle sanıldığı gibi üç ay beş ay düşmemesi Erdoğan ve Türkiyenin hayallerini suya düşürdü.

Artık Emevi camii’sinde namaz kılmak hayallerinin mümkün olmayacağını anlayan Erdoğan ve ekibi Emevi camiinde namaz kılmayı unutuverdi, yada unutmak zorunda kaldı.Esad’ı iktidardan düşüremedikleri gibi kürtlerin Suriye’de kazanın “statü”elde etmemeleri için de elinden geleni yaptı. Daha önce bunların detayları bütün basına yansıdı. Onun için bu detaylara girmeyeceğim.Bugünlerde süriyelilere Türkiye vatandaşlığı verilmesi gündeme oturmuş durumda. Ben bunun sebep ve sonuçlarını İrdelemenin yararlı olacağını düşünüyorum.

Bütün çabalarına rağmen ne dünyayı nede bölge ülkelerini Suriye’de kürtlerin önünü kesmek, statüsüz bırakmak, elde ettikleri kazanımları bertaraf etmek için kurmayı hayal ettiği tampon bölgeyi “Rojavada” kuramaya razı edemeyen Türkiye-Erdoğan bu sefer tampon bölge kurma fikrini içeriye taşıdı. İlk olarak Kilis’te katıldığı bir etkinlikte süriyelilere Türkiye vatandaşlığı müjdesini veren Tayyip Erdoğan, bununla asıl amaçlarının Rojava’da kuramadığı tampon bölgeyi Süriyelilere vatandaşlık vererek onları kuzey kürdistana yerleştirerek böylece Rojava ile kuzey Kürdistan arasında bir tampon bölge inşa etmiş olacak.

Daha önce de Tayip Erdoğan dünyaya sitem ederken bundan sonra kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz demişti. Öyle anlaşılıyor ki yeni geliştirdikleri stratejilerinin bir ayağı da türkiye’deki Suriyeliler’e Türkiye vatandaşlığını vererek onları sınır hattında olan illere yerleştirip Rojava ile kuzey Kürdistan arasında bir tampon Bölge oluşturmakdır. Bunun altyapısını zaten daha önce Maraş,Antep,Kilis,Urfaya ve Sivasa suriyelileri yerleştirerek hazırlamışlardı. Şimdi geride kalan fiili bir durumu yasallaştırmaktır. Süriyelilere türkiye’de vatandaşlık verilmesinin temel ve birinci sebebi budur. Elbetteki kaybettikleri kürt oylarını suriyeli mültecilere vatandaşlık vererek bu eksiği tamamlamak istediği muhakkaktır. fakat temel amaç kuzey Kürdistan ile batı Kürdistan “Rojava”arasında suriyeliler üzerinden tampon bir bölge inşa etmektir.

Kobani düştü düşecek hayalleri ile yatan Türkiye-Erdoğan kabusla uyanınca sürekli Rojavada Fıratın batısına, doğusuna , güneyine, kuzeyine, kırmızı çizgiler çizip durdu. Ancak Erdoğan’ın çizdiği kırmızı çizgiler de yerle yeksan edilince cinnet geçirdiler ve kuzey Kürdistan’da Rojava’da kaybettiklerinin intikamını, rövanşını almak için Savaş başlattılar. Şüphesiz ki bu anti-Kürd ve faşist yönelimleri sadece Erdoğan ile sınırlandırmak büyük eksiklik olur. Bugün Kürdistan’ın kuzeyini yerle bir etmeleri, insanları toplu halde diri diri yakmaları, kadın, çoluk, çocuk , yaşlı demeden soykırım yapmaları, yine Kürdistan’ın doğasını, dağını, taşını bombalamaları Türk devlet aklının Erdoğan şahsında vücut bulmasıdır.

Kuzey Kürdistan’da şehirleri yerle bir ederlerken aynı Zaman’da göç ettiriyorlar. burada amaçlanan, göç ettirilen Kürtler yerine Türkiye ve Erdoğan’ın yanlış politikaları sonucundan savaştan kaçıp gelen arap mültecilerine Türkiye vatandaşlığı verilerek Batı Kürdistan ile kuzey Kürdistan arasındaki illere yerleştirmek. böylece Rojavada kuramadıkları tampon bölge hayalini kuzey Kürdistan’da gerçekleştirmiş olacaklarını düşünüyorlar. Fakat kanaatimce bundan da hayal kırıklığına uğrayacaklar nitekim Kürt halkı asla topraklarını terk etmez, zaten kürtler tarihleri boyunca diğer halklarla bir arada yaşama kültürüne sahiptir. Bunun bir çok örneğini yakın tarihimizde de görmek mümkündür. Daha önceki yıllarda aynı şeyler denenmişti kürdistana yerleştirilen Türkmenler, Çerkezler, Araplar, Balkanlardan getirdikleri insanlar yine Kafkasyadan getirdikleri insanları örnek gösterebiliriz. kürt halkı bu halklarla hiçbir sorun yaşamadan birlikte yaşamışlardır. Buna rağmen devletin stratejik olarak yerleştirdikleri bu insanlar büyük ölçüde Kürdistan’ı terk edip batı illerine göç ettiler. Bunların sonuda akibetleride aynı olacaktır.

Fecri DOST-Teletex News24 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: